Spotkanie z ambasadorem Białorusi
dodano: 14.11.2017Współpraca transgraniczna, wymiana handlowa i kulturalna między Białorusią i Polską,a także działalność wspólnych komisji – to główne tematy rozmowy wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka oraz wicewojewody Roberta Gmitruczuka z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Białorusi w RP JE Aleksandrem Averyanovem.
Podczas spotkania ambasador podkreślił zainteresowanie strony białoruskiej dalszym rozwojem współpracy i zaznaczył, że uważa województwo lubelskie za ważnego partnera, szczególnie dla obwodu brzeskiego, z którym nasz region graniczy.
Wizyta ambasadora w Lublinie miała związek m.in. z organizowanym w dniach 14-15 listopada 2017 r. XXI Polsko–Białoruskim Forum Gospodarczym „DOBROSĄSIEDZTWO – 2017”, które jest doroczną debatą o stanie polsko-białoruskich relacji gospodarczych. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie: „Popatrzmy w przyszłość: budownictwo, transport i logistyka – pola dla nowoczesnej współpracy sąsiadów”. Zarówno wojewodowie, jak i ambasador, zwracali uwagę na potrzebę zacieśniania współpracy również między przedsiębiorcami z obu krajów.
Wojewoda Czarnek poinformował ambasadora o funkcjonowaniu Społecznej Rady do spraw Przedsiębiorczości, powołanej zarządzeniem Wojewody Lubelskiego 16 lutego 2016 r., w skład której wchodzą przedstawiciele firm funkcjonujących na terenie województwa lubelskiego oraz reprezentanci regionalnych i ogólnopolskich organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Do zadań Rady należy m.in. opracowywanie propozycji działań na rzecz wspierania i rozwoju przedsiębiorczości.
Zdaniem wojewody Czarnka, biorąc pod uwagę wzrost wymiany handlowej między naszymi krajami w ostatnim roku o 18 %, warto byłoby zorganizować spotkanie przedsiębiorców z Polski i Białorusi, w ramach jednego w posiedzeń, które służyłoby nawiązaniu kontaktów czy wymianie doświadczeń. – Więcej kontaktów, więcej rozmów to więcej współpracy. Trzeba wykorzystywać szanse, by iść do przodu – podkreślił wojewoda.
Kolejnym z omówionych podczas spotkania tematów było funkcjonowanie Polsko-Białoruskiej Podkomisji ds. Współpracy Przygranicznej, działającej w ramach Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej. Siedemnaste jej posiedzenie miało miejsce w siedzibie LUW w maju br. Obrady podkomisji podzielone zostały na pięć bloków tematycznych istotnych z punktu widzenia współpracy pomiędzy obydwoma państwami. Wśród omawianych zagadnień znalazły się współpraca służb sanitarno-epidemiologicznych i weterynaryjnych, współdziałanie w dziedzinie ochrony środowiska i zasobów naturalnych, funkcjonowania służb pożarniczych i ratowniczych, a także współpraca służb granicznych i celnych oraz służb ochrony porządku prawnego. O pracach Komisji opowiedział zebranym wicewojewoda Gmitruczuk.
Aktualności
więcej-
Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu!
- Warsztaty dla młodzieży – Noc Świętojańska 2026
- Pielgrzymka chorych i osób z niepełnosprawnościami do Krasnobrodu
- Śledczy przejęli 33 palety nielegalnych papierosów. Wspólna akcja Straży Granicznej i Policji
- Wizyta w ośrodku zakończyła się aresztem
- Miasto kupiło szkole nowiutkie samochody. Uczniowie mówią o nich: W pełni wypasione
- Nadal przybywa pracujących emerytów, choć wolniej
- 7. Motocyklowy Rajd Weterana - żołnierze odwiedzili groby poległych uczestników misji
Komentowane Aktualności
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (3)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (386)
- Nie dla masztu 5G (4)
- 41-letni motocyklista stracił panowanie i wjechał do rowu (1)
- 1500 zł mandatu i 12 punktów karnych za nieprawidłowy manewr (2)
- Miejskie obchody Dnia Strażaka w Zamościu (1)
- Pożar domu w Tomaszówce (1)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zatrzymany 42-latek za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem
dodano: 04.05.2026Kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności grozi 42-latkowi, który usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna zaatakował 61-latka, a następnie spowodował pożar. Niestety mężczyzna nie przeżył. Do zdarzenia doszło w jednym z domów na terenie Biłgoraja. Decyzją sądu 42-latek został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.
Zobacz materiał2 LBOT na konferencji STOMOZ - medycyna i wojsko w jednym systemie
dodano: 24.04.2026W dniach 22-24 kwietnia 2026 r. w Modlinie odbywa się konferencja „Przygotowanie i wykorzystanie podmiotów medycznych dla potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, organizowana przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ). Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Wojewody Mazowieckiego.
Zobacz materiałMeta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu!
dodano: 22.05.202610. EDYCJA CHARYTATYWNEGO RAJDU KOGUTA Po latach przemierzania Polski i odwiedzania kolejnych miast… czas na Zamość!
Zobacz materiałXVII Pielgrzymka Bierzmowanych w Tomaszowie Lubelskim
dodano: 19.05.202628 maja 2026 roku w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim odbędzie się XVII Diecezjalna Pielgrzymka Bierzmowanych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu zaprasza młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania do udziału w XVII Diecezjalnej Pielgrzymce Bierzmowanych.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)