Promocja kształcenia zawodowego z udziałem pracodawców
dodano: 18.01.2018Działaniom i kierunkom promocji szkolnictwa zawodowego w województwie lubelskim poświęcone było spotkanie z pracodawcami zorganizowane w lubelskim kuratorium oświaty. Udział w nim wziął wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, lubelski kurator oświaty Teresy Misiuk, przedstawiciele szkół zawodowych. Najważniejsza jednak była obecność pracodawców z terenu województwa lubelskiego. Reprezentowane były zarówno duże podmioty, w tym spółki Skarbu Państwa, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Nie zabrakło przedstawicieli organizacji pracodawców.
Rozmawiano o zmianach – w zakresie systemowym – kształcenia zawodowego w kontekście zapotrzebowania na wykwalifikowanych technicznych pracowników na rynku pracy. Spotkanie wpisuje się w kampanie „Zawodowy strzał w dziesiątkę”, która ma na celu wypracowanie narzędzi do odbudowania szkolnictwa zawodowego.
– Problem sprowadza się do tego że mamy zapaść na rynku pracowników wykwalifikowanych. Brakuje nam w zasadzie pracowników w większości zawodów od piekarza przez hotelarza, elektryka, ślusarza, spawacza itd. Skala tego problemu zobrazowana jest w danych. W 2017 roku 52% dzieci uczy się w liceach ogólnokształcących, tylko 37% w technikach i tylko 11% w branżowych szkołach pierwszego stopnia – zauważył wojewoda Czarnek. – To co jest dzisiaj absolutną koniecznością i to do czego chcemy doprowadzić m. in. tym spotkaniem to jest jak najszybsze wypromowanie tezy o absolutnej wyższości szkolnictwa zawodowego nad szkolnictwem niezawodowym. Musimy trafić do umysłów i rodziców, i dzieci z przekazem, że jeśli chcą zostać na Lubelszczyźnie i zarabiać godziwe pieniądze w wieku już 20 lat, to wystarczy, że pójdą do odpowiedniego technikum lub szkoły branżowej – podkreślił wojewoda.
Aktualności
więcej-
Będzie w kim wybierać. Duże zainteresowanie przetargiem na remont ulicy Peowiaków
- Bezpłatna aplikacja pomoże pasażerom MZK Zamość zaplanować podróż
- „Badamy nie tylko Mamy”- zaproszenie na akcję edukacyjną
- Tylko nie mów nikomu – kiedy znajomość z internetu przestaje być bezpieczna
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem
- Szkolenie konne w 2 LBOT - doświadczenia lubelskich Terytorialsów inspirują sojuszników
- Jest plan na istotne zmiany w centrum Zamościa. Miasto zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach
- Kapele serc! W tym roku zagramy dla Gabrysia
Komentowane Aktualności
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (2)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (380)
- Nie dla masztu 5G (4)
- 41-letni motocyklista stracił panowanie i wjechał do rowu (1)
- 1500 zł mandatu i 12 punktów karnych za nieprawidłowy manewr (2)
- Miejskie obchody Dnia Strażaka w Zamościu (1)
- Pożar domu w Tomaszówce (1)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Kino przyjazne sensorycznie
dodano: 14.05.2026Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiałPoradnik dla rodziców od ZUS
dodano: 30.04.2026Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował poradnik dla rodziców i opiekunów dzieci. Wyjaśnia zasady ubezpieczeń i świadczeń. Pokazuje krok po kroku, jak skorzystać z przysługujących praw.
Zobacz materiałOd 1 maja staż po nowemu też u prywatnych pracodawców. ZUS wydał ponad milion zaświadczeń
dodano: 30.04.2026Od 1 maja również u pracodawców prywatnych można zwiększyć staż pracy np. o okresy zatrudnienia na zleceniu czy prowadzenia własnej działalności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już pracownikom ponad milion zaświadczeń, które umożliwiają im przeliczenie stażu.
Zobacz materiałMedyka: tajemnicze grzyby wykryte przez SG i KAS
dodano: 12.05.2026Funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej udaremnili próbę przemytu nietypowego towaru na przejściu granicznym w Medyce. Podczas kontroli przesyłek pocztowych ujawniono ponad 5 kilogramów suszonych grzybów mogących należeć do gatunków halucynogennych.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)