Zaangażowanie na rzecz odbudowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu
dodano: 06.04.2018Uprzejmie informujemy, że Przewodniczący - powstałego ponad 2 lata temu- Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, Tomasz Włodarczyk, niedawno wystąpił z pisemną prośbą do ŚZŻAK Okręg Zamość o wsparcie inicjatywy budowy pomnika. Poseł Sławomir Zawiślak, który od wielu lat pełni społeczną funkcję Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość nie tylko objął to przedsięwzięcie honorowym patronatem. Mając na uwadze szczytną ideę przywrócenia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, kultywowanie pamięci i okazywanie szacunku dla bohaterów walki o niepodległość naszej Ojczyzny, jak również ważny bezpośredni związek powyższego przedsięwzięcia z historią i tradycją oręża polskiego w tym zamojskiego garnizonu WP, jednocześnie wspierając zasadność podjętej przez społeczeństwo inicjatywy Parlamentarzysta wystosował do Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka pismo interwencyjne. Ww pismo zawiera prośbę o wyrażenie zgody na inwestycyjne zaangażowanie się Wojska Polskiego na rzecz wsparcia budowy pomnika poprzez realizację robót budowlanych mających na celu przygotowanie, zabezpieczenie placu na posadowienie pomnika, jako zadania inwestycyjnego Resortu Obrony Narodowej.
W ramach wykonania ww. robót budowlanych miałaby być wykonana m.in. wycinka drzew i krzewów, rozbiórka części ogrodzenia kompleksu, wykonanie nawierzchni utwardzonych oraz wykonanie instalacji oświetleniowej i iluminacyjnej pomnika.
Przypomnijmy, że w zamyśle zawiązanego w Zamościu Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który wystąpił z inicjatywą odbudowy pomnika tego wielkiego Polaka, jest odbudowa monumentu Marszałka Józefa Piłsudskiego w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Najlepszym miejscem jego ulokowania jest plac przed Klubem 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego z jednoczesnym otwarciem przestrzeni przed budynkiem w celu udostępnienia pomnika dla społeczeństwa. Wszelkie formalności związane z budową takie jak zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, projekt, zgody, pozwolenie na budowę itp. aktualnie prowadzi Obywatelski Komitet Budowy Pomnika.
Pierwotnie Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który czterokrotnie odwiedził Zamość, usytuowany był przy ul. M. J. Piłsudskiego, w miejscu istniejącego obecnie Klubu 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, a odsłonięto go 13.08.1933 r. Postać Marszałka, umieszczona na cokole, przedstawiona była w postawie stojącej, z buławą w prawej ręce, z drugą zaś na rękojeści szabli. Pomnik, dar mieszkańców Zamościa i społeczności wojskowej 9 Pułku Piechoty Legionów oraz 3 Dywizjonu Artylerii Lekkiej, został zniszczony przez Niemców w 1942 roku.
Sekretariat
ŚZŻAK Okręg Zamość
Szanowny Pan
Mariusz BŁASZCZAK
MINISTER
OBRONY NARODOWEJ
Dotyczy: odbudowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.
Uprzejmie informuję Pana Ministra, że w Zamościu zawiązał się Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który wystąpił z inicjatywą odbudowy pomnika tego wielkiego Polaka. Jako Poseł na Sejm RP, od wielu lat pełniący społecznie funkcję Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, objąłem to przedsięwzięcie honorowym patronatem.
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który czterokrotnie odwiedził Zamość, usytuowany był przy ul. M. J. Piłsudskiego, w miejscu istniejącego obecnie Klubu ‘3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, a odsłonięto go 13.08.1933 r. Postać Marszałka, umieszczona na cokole, przedstawiona była w postawie stojącej, z buławą w prawej ręce, z drugą zaś na rękojeści szabli. Pomnik, dar mieszkańców Zamościa i społeczności wojskowej 9 Pułku Piechoty Legionów oraz 3 Dywizjonu Artylerii Lekkiej, został zniszczony przez Niemców w 1942 roku.
W zamyśle Komitetu jest odbudowa pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w setną rocznicę odzyskania niepodległości. W planach Komitetu najlepszym miejscem jego ulokowania byłby plac przed Klubem 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego z jednoczesnym otwarciem przestrzeni przed budynkiem w celu udostępnienia pomnika dla społeczeństwa. Formalności związane z budową pomnika ( zbiórka pieniędzy na jego budowę, projekt, zgody, pozwolenie na budowę itp.) aktualnie prowadzi Obywatelski Komitet Budowy Pomnika. Mając na uwadze powyższe Przewodniczący ww. Komitetu niedawno pisemnie wystąpił do ŚZŻAK Okręg Zamość z oficjalną prośbą o wsparcie inicjatywy budowy pomnika.
Mając na uwadze potrzebę podsumowania możliwości godnego zrealizowania podjętego projektu, wspierając zasadność tej podjętej przez społeczeństwo inicjatywy zwracam się do Pana Ministra, także w imieniu Weteranów AK, o wyrażenie zgody na wymienione poniżej, inwestycyjne zaangażowanie się Wojska Polskiego na rzecz wsparcia budowy pomnika.
Realizacja tego zamierzenia, którego celem jest upamiętnienie Marszalka Józefa Piłsudskiego wymaga podjęcia zadań ogólnobudowlanych w kompleksie wojskowym 8699 w ramach zadań inwestycyjnych użytku publicznego lub remontowych przez właściwe instytucje Ministerstwa Obrony Narodowej. Niezbędny zakres robót obejmowałby n/w roboty, które miałyby na celu przygotowanie infrastruktury dla potrzeb posadowienia postumentu pomnika Marszałka a mianowicie :
1. Wycinka drzew i krzewów.
2. Rozbiórka części ogrodzenia kompleksu.
3. Wykonanie nawierzchni utwardzonych.
4. Wykonanie instalacji oświetleniowej i iluminacyjnej pomnika.
5. Roboty porządkowe terenu.
Zakres szczegółowy robót, wraz z kosztorysem inwestorskim - wedle posiadanej przeze mnie wiedzy- zostałby określony w trybie roboczym, po pozytywnym rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku, przez upoważnionych przedstawicieli wskazanej instytucji do realizacji zadania inwestycyjnego, zgodnie ze wstępną koncepcją zagospodarowania terenu. Pragnę nadmienić, że powyższe prace są robotami niezbędnymi do właściwego zabezpieczenia terenu przyległego do miejsca posadowienia pomnika. Warto podkreślić, że ich wykonanie zdecydowanie korzystnie wpłynie na otoczenie współcześnie, prężnie działającego Klubu Batalionowego 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. Pozwoli właściwie zabezpieczyć pod względem technicznym eksploatację obiektu także terenu kompleksu wojskowego.
Biorąc pod uwagę szczytną ideę przywrócenia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego naszemu miastu i społeczeństwu, kultywowanie pamięci i okazywanie szacunku dla bohaterów' walki o niepodległość naszej Ojczyzny, jak również ważny bezpośredni związek powyższego przedsięwzięcia z historią i tradycją oręża polskiego oraz Garnizonem Zamość uprzejmie proszę Pana Ministra o wyrażenie zgody na ujęcie i realizację robót budowlanych mających na celu przygotowanie miejsca na posadowienia pomnika, jako zadania inwestycyjnego Resortu Obrony Narodowej.
Aktualności
więcej-
Będzie w kim wybierać. Duże zainteresowanie przetargiem na remont ulicy Peowiaków
- Bezpłatna aplikacja pomoże pasażerom MZK Zamość zaplanować podróż
- „Badamy nie tylko Mamy”- zaproszenie na akcję edukacyjną
- Tylko nie mów nikomu – kiedy znajomość z internetu przestaje być bezpieczna
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem
- Szkolenie konne w 2 LBOT - doświadczenia lubelskich Terytorialsów inspirują sojuszników
- Jest plan na istotne zmiany w centrum Zamościa. Miasto zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach
- Kapele serc! W tym roku zagramy dla Gabrysia
Komentowane Aktualności
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (2)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (368)
- Nie dla masztu 5G (4)
- 41-letni motocyklista stracił panowanie i wjechał do rowu (1)
- 1500 zł mandatu i 12 punktów karnych za nieprawidłowy manewr (2)
- Miejskie obchody Dnia Strażaka w Zamościu (1)
- Pożar domu w Tomaszówce (1)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
ZUS: Dni Osób z Niepełnosprawnościami
dodano: 11.05.2026Konsultacje z ekspertami, wystawy prac plastycznych i kompleksowy przewodnik o wsparciu – to czeka na uczestników Dni Osób z Niepełnosprawnościami, na które zaprasza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wydarzenia odbędą się w maju i czerwcu.
Zobacz materiałInwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
dodano: 07.05.2026Cały miesiąc (od 11 maja do 12 czerwca) potrwa nabór wniosków do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Zamościa. Na inwestycje zaproponowane i wybrane przez mieszkańców miasto zamierza wydać 3,6 mln zł.
Zobacz materiałSeria szkoleń z e-usług ZUS
dodano: 29.04.2026Załatwianie spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie wymaga wizyty w placówce. Wystarczy komputer lub telefon i internetowe łącze. Kto chce lepiej poznać elektroniczne usługi ZUS, może skorzystać z jednego z najbliższych szkoleń.
Zobacz materiałDzień otwarty w zamojskiej synagodze
dodano: 14.05.2026W niedzielę, 15 marca zapraszamy Państwa do bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem. Opowiemy, pokażemy, odpowiemy na pytania.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)