Dwie kobiety wzięły ślub
dodano: 13.09.2010Początkowo chciałam być radykalna i iść w białej sukni. Ale zrobiło mi się żal rodziców. Ubrałam się tak, aby mogli zobaczyć we mnie tego chłopca, którego wychowywali tyle lat - mówi Ania, która poślubiła Gretę
Sobotni ślub w Żelazowej Woli nieopodal dworku Chopina to obyczajowy precedens i pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Ania i Greta pozują na parę hetero, ale nią nie są. Wbrew społecznym pozorom to dwie kobiety: Greta, 36 lat - lesbijka, od lat w organizacjach pozarządowych, Ania, 37 - trans, inżynier z dobrą posadą. Podczas ceremonii obie ubrane tak samo: białe spodnie, białe koszule, fioletowe marynarki, fioletowe identyczne buty, identyczne naszyjniki. Na twarzach obu - makijaż. Ten Ani jest permanentny. Kiedy urzędnik stanu cywilnego zwraca się do Ani per proszę pana, większość gości uśmiecha się pod nosem. Podobnie gdy Ania składa przysięgę jako przyszły mąż. Poza rodzinami w odpowiednio eleganckich garniturach i sukniach goście to w większości różnobarwni przedstawiciele środowiska LGBT (lesbijek, gejów, osób bi- i transseksualnych). Greta i Ania są aktywistkami ruchu mniejszości seksualnych. Trzy lata temu na spotkaniu Kampanii przeciw Homofobii Greta zobaczyła Anię i się zafascynowała. Potem dotarło do niej, że to biologiczny facet. Co z tego? Zakochała się w kobiecej stronie Ani. Ania: - Stopniowo poznawałyśmy się i zaczęłam rozumieć, że to jest to. Ich znajome nie mogą nadziwić się, jaki to ciepły i harmonijny związek. "Są prześliczne w tym swoim zapatrzeniu się w siebie, niezwykle różne. Ania rezolutna, ale trochę skryta, Greta bardziej otwarta - uzupełniają się".Na ślub zdecydowały się rok temu. Dlaczego? Przypieczętowanie miłości, oczywiście tak! Ale kusząca była też chęć zrobienia nietypowego ślubu, pokazania, że jesteśmy inne i nie wstydzimy się tego - mówią. Tradycyjna uroczystość stała się dla nich "wyrażeniem dumy trans". Dumy odmieńców. Jestem biologicznym mężczyzną - tłumaczy Ania. - Ale psychicznie identyfikuję się z kobietami. Balansuję między płciami. Na co dzień Ania zaciera granicę płci, maluje paznokcie, depiluje brwi, nosi kolczyki. Zarost likwiduje laserową depilacją. Od kilku lat po coming oucie (ujawnieniu tożsamości) jako trans. Najpierw w środowisku LGBT, potem wśród "starych znajomych, którzy przyjęli to dobrze", w końcu wobec rodziny.
Aktualności
więcej-
Kolejny koncert z cyklu Mental Surfing
- Odpowie za groźby i zranienie nożem 24-latka
- Pieniądze z programu "Dobry Start" już na kontach
- W schronisku powstanie nowy pawilon dla psów
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki
- Ulica Literacka 2026
- Obiecywali łatwy zarobek w Internecie. 30-latek stracił blisko 10 tysięcy złotych
- Ruszają zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę
Komentowane Aktualności
- Obywatel Uzbekistanu za organizowanie nielegalnej migracji został wydalony z Polski (1)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (373)
- Święto Policji w Zamościu (3)
- 43-latek stracił panowanie nad motocyklem (1)
- Zderzenie auta z quadem (8)
- Korowód Kultur (3)
- Dziękuję i życzę (1685)
- Mandat 1000 zł i 10 punktów dla 39-latki (2)
- Dziękuję i życzę (1685)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Mimo że są zagrożone, przemyt nimi nadal kwitnie
dodano: 03.07.2026• Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej (SCS) udaremnili w ostatnich tygodniach kilka prób przemytu okazów objętych ochroną. • Tym razem zabezpieczyli koralowce, wylinki węży, wypreparowanego pytona, pazury niedźwiedzia, czaszkę wilka i kolce jeżozwierza. • Wszystkie okazy podlegają ochronie na podstawie przepisów Konwencji Waszyngtońskiej CITES.
Zobacz materiałCharytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki
dodano: 20.07.2026Na scenie wystąpią liczne zespoły, m.in. Vox , Malibu oraz ZPiT Zamojszczyzna. Będą też licytacje, loterie, strefa gastronomiczna, dla dzieci dmuchańce, warsztaty i wiele innych atrakcji. W piątek (24 lipca) na Rynku Wielkim odbędzie się charytatywne wydarzenie „Wszyscy gramy dla Dominiki”. Organizuje je Młodzieżowa Rada Miasta Zamość.
Zobacz materiałNarodziny w ogrodzie zoologicznym w Zamościu
dodano: 15.07.2026Mały leniwiec i mała zebra – to nowi mieszkańcy Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu. Jedno i drugie urodziło się niedawno.
Zobacz materiałUmowa podpisana, plac budowy przekazany. Ulica Mokra do przebudowy
dodano: 16.07.2026Ta inwestycja była ujęta w wieloletnim programie budowy i przebudowy dróg w Zamościu jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji. Teraz przyszedł czas na realizację zadania. Miasto przebuduje ulicę Mokrą gruntownie. I całość sfinansuje z własnego budżetu.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)