Carnaval Sztukmistrzów- 26-29 lipca 2018
dodano: 08.06.2018Carnaval Sztukmistrzów to największy festiwal nowego cyrku w Polsce. Czterodniowy wehikuł przenosi miasto i publiczność w cyrkowy świat na najwyższym poziomie artystycznym i widowiskowym. Poruszające spektakle, niezwykłe gwiazdy i zapierające dech w piersiach widoki. W tym roku 10 jubileusz obchodzi Urban Highline Festival – z tej okazji ponad ulicami Lublina na taśmach zaprezentuje się światowa czołówka zawodników tej spektakularnej i emocjonującej dyscypliny, polegającej na pokonywaniu taśm zawieszonych na wysokościach.
Nowy cyrk tworzą artyści o niezwykłych umiejętnościach, którzy przy ich pomocy opowiadają historie i tworzą spektakle (w pokazach nie biorą udziału zwierzęta). W czasie Festiwalu zobaczymy kilkudziesięciu artystów, których sceną będą ulice, place i w zaułki Lublina oraz piękne namioty cyrkowe. Wszystkie pokazy są bezpłatne. Podobnie jak występy w ramach Urban Highline Festival oraz gwóźdź programu, czyli show prezentowane na placu Zamkowym.
W tym roku na placu Zamkowym zobaczymy sławną grupę Inextremiste. Znani
z podejmowania trudnych tematów w widowiskowy sposób Francuzi zagrają w Lublinie spektakl pod tytułem „Exit”. Jest to tragiczna i przejmująca historia pensjonariuszy szpitala, którzy w obliczu życia w izolacji chcą ratować się ucieczką balonem. Prosta historia zyskuje niezwykły wymiar dzięki rozmachowi pokazu, przeczącym prawom fizyki wyczynom aktorów, efektom świetlnym, pirotechnicznym oraz finałowemu lotowi balonem.
Urban Highline Festival to 10-letnia historia innowacyjnego pomysłu, zrodzonego z inspiracji tożsamością miasta (Sztukmistrz z Lublina) i młodego slackliningowego środowiska. Przez 10 lat trwania festiwalu Lublin stał się prawdziwą mekką slacklinerów i highlinerów, głównie dzięki innowacyjnemu pomysłowi wieszania taśm nie w okolicznościach natury, jak to bywa zazwyczaj, lecz wyłącznie w centrum miasta. UHF wyrósł na największą i najstarszą (wciąż trwającą) imprezę slackliningową na świecie. Dzisiaj padają tu światowe rekordy, rodzą się młode talenty, rozwiesza się rekordowe metry taśm. Zawodnicy prezentują swoje umiejętności i rywalizują, pokonując taśmy o różnym stopniu trudności, rozwieszone na wysokościach od 7 do 40 m i o długości do 100 m.
Tegorocznej edycji Festiwalu będzie towarzyszyć dwudniowa konferencja „Renesans Ludyczności” (26 i 27 lipca). Jest to inicjatywa Pracowni Kultury i Sztuki Ludycznej działającej w Warsztatach Kultury w Lublinie, której celem jest zmiana percepcji zjawiska sztuki i kultury ludycznej w tym nowego cyrku w Polsce oraz odpowiednia reprezentacja zjawisk współczesnego cyrku i sztuki w przestrzeni publicznej w dyskursie kulturowym. Oprócz Carnavalu Sztukmistrzów Warsztaty Kultury mają na swoim koncie organizację konferencji „Nowy Cyrk i Sztuka w Przestrzeni Publicznej” w 2014 roku, a także wydanie pierwszej od dekad publikacji naukowej w języku polskim „Cyrk w świecie widowisk”, ukazującej fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie. Tym razem aktywiści, artyści i naukowcy dyscypliny podejmą temat sztuki ludycznej głównie w kontekście cyrku polskiego.
W tym czasie Lublin poza niecodziennymi wrażeniami artystycznymi i sportowymi, modułami warsztatowymi dla tych, którzy chcą uczyć się żonglerki czy slackline’u, strefą zabaw
dla najmłodszych oferuje też fantastyczne wrażenia estetyczne podczas oświetlania w specjalny sposób architektury Starego Miasta. Carnaval Sztukmistrzów przyciąga tłumy, dlatego wybierając się
do Lublina po raz pierwszy, warto wcześniej pomyśleć o rezerwacji miejsca noclegowego.
Organizatorzy wydarzenia
Warsztaty Kultury i Urząd Miasta Lublin
Ewa Dados Jabłońska
Aktualności
więcej-
Będzie w kim wybierać. Duże zainteresowanie przetargiem na remont ulicy Peowiaków
- Bezpłatna aplikacja pomoże pasażerom MZK Zamość zaplanować podróż
- „Badamy nie tylko Mamy”- zaproszenie na akcję edukacyjną
- Tylko nie mów nikomu – kiedy znajomość z internetu przestaje być bezpieczna
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem
- Szkolenie konne w 2 LBOT - doświadczenia lubelskich Terytorialsów inspirują sojuszników
- Jest plan na istotne zmiany w centrum Zamościa. Miasto zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach
- Kapele serc! W tym roku zagramy dla Gabrysia
Komentowane Aktualności
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (2)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Nie dla masztu 5G (4)
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (367)
- 41-letni motocyklista stracił panowanie i wjechał do rowu (1)
- 1500 zł mandatu i 12 punktów karnych za nieprawidłowy manewr (2)
- Miejskie obchody Dnia Strażaka w Zamościu (1)
- Pożar domu w Tomaszówce (1)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
LŚNIENIE – wystawa dydaktyków i studentów ASP we Wrocławiu w Muzeum Zamojskim
dodano: 27.04.2026Muzeum Zamojskie zaprasza na wernisaż wystawy „LŚNIENIE”, prezentującej prace dydaktyków i studentów Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Ekspozycja stanowi przegląd aktualnych postaw twórczych oraz współczesnych kierunków w rzeźbie i działaniach przestrzennych, rozwijanych w jednej z najważniejszych uczelni artystycznych w Polsce.
Zobacz materiał2 LBOT na konferencji STOMOZ - medycyna i wojsko w jednym systemie
dodano: 24.04.2026W dniach 22-24 kwietnia 2026 r. w Modlinie odbywa się konferencja „Przygotowanie i wykorzystanie podmiotów medycznych dla potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, organizowana przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ). Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Wojewody Mazowieckiego.
Zobacz materiałMagritte i Henri Matisse w BWA Galerii Zamojskiej
dodano: 29.04.2026Henri Matisse ur. 31 grudnia 1869 w Le Cateau-Cambrésis, zm. 3 listopada 1954 w Nicei) – francuski malarz. Uznawany za najsłynniejszego fowistę. Początkowo przygotowywał się do zawodu prawnika. Jednak w wieku 24 lat rozpoczął naukę malarstwa w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczeń Gustave’a Moreau, początkowo tworzył pod wpływem impresjonistów oraz sztuki japońskiej. W 1905 wystawił swoje prace w Salonie Jesiennym. Wykształcił wkrótce własny styl. Sławę osiągnął już za swego życia. Matisse zapełniał swoje płótna plamami żywych, świetlistych, zwykle silnie kontrastowych barw, które częstokroć, w trosce o czytelność obrazu, obwodził delikatnym konturem. Po operacji onkologicznej utracił sprawność fizyczną i poruszał się na wózku inwalidzkim (nie mógł pracować przy sztalugach) – zmienił się wtedy profil jego twórczości – tworzył odtąd papierowe kolaże. Henri Matisse był rywalem Pabla Picassa. Zmarł na atak serca w swoim mieszkaniu w Nicei.
Zobacz materiałZamość !dealny na Majówkę 2026
dodano: 22.04.2026Zamość to idealny wybór na Majówkę! Oto co Miasto przygotowało dla Was na długi majowy weekend:
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)