Kolejni ochotnicy zasilili szeregi lubelskiej brygady OT
dodano: 19.11.2018W sobotę, 17 listopada br. w jednostce wojskowej w Dęblinie stawiło się 154 ochotników z całego województwa lubelskiego, aby rozpocząć szkolenie podstawowe Terytorialsa tzw. „szesnastkę”. To ostatnie tego typu szkolenie w tym roku w lubelskiej brygadzie OT.
Kolejni ochotnicy - kandydaci do terytorialnej służby wojskowej w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęli w sobotę swoją przygodę z wojskiem. Na ostatnią w tym roku „szesnastkę” stawiły się 154 osoby, w tym aż 50 kobiet. Kim są ochotnicy, którzy zdecydowali się wstąpić do lubelskiej brygady? Rolnik, stolarz, pracownik socjalny, asystent rodziny, fizjoterapeuta, detektyw, ogrodnik, ochraniarz, informatyk. Terytorialsi wywodzą się z różnych środowisk i reprezentują różne zawody, mają swoje pasje, zainteresowania, często również cenne kompetencje. Łączy ich gotowość do tego, aby oddać części swojego czasu, energii i umiejętności ojczyźnie i lokalnym społecznościom. To właśnie tacy ludzie są największą wartością w WOT i oni stanowią o sile formacji.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe będzie dla ochotników wielkim sprawdzianem i wyzwaniem. Za nimi już pierwsze badania i testy sprawnościowe, a kolejne dni to wymagające zajęcia, m.in. z podstaw strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, pierwszej pomocy medycznej. Ukoronowaniem tych zmagań będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się już 2 grudnia br. w Parczewie.
Sobotni nabór sprawił, że lubelska brygad OT powiększyła swoje szeregi i obecnie liczy ponad 3100 żołnierzy. Statystyki pokazują, że Terytorialsi na Lubelszczyźnie, to osoby młode, średnia wieku wynosi 30 lat. Blisko 24% stanowią studenci, rośnie również liczba kobiet – obecnie w lubelskiej brygadzie jest ich 15%.
Aktualności
więcej-
Wakacyjne wtorki w Zamojskiej Akademii Kultury
- Saga Homera w nowej odsłonie
- Stanisław Brach w Muzeum Zamojskim. Wernisaż wystawy „Rzeźba w porcelanie” już 11 lipca!
- Wakacyjne czwartki w zamojskim zoo – lato 2026
- XXXVIII Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie
- Zmiany w obsadzie parafii
- Jazdę na zakazie i bez uprawnień zakończył w rowie
- Wypadek kierującego hulajnogą elektryczną. 31-latek był nietrzeźwy
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (147)
- Umowa na budowę PSZOK w Zamościu podpisana (12)
- 90-latek wjechał w tył toyoty (2)
- Ponad 80 milionów złotych z KPO na rozwój medycyny i cyfryzację (11)
- Tragiczny finał zabawy nad wodą. 22-latek utonął w Zamościu (4)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (746)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (61)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Przeprowadzono blisko 150 kontroli legalności pobytu obcokrajowców
dodano: 11.06.2026Ponad 100 funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyło 8 i 9 czerwca w działaniach na terenie województwa lubelskiego ukierunkowanych na zwalczanie nielegalnej migracji cudzoziemców. Przeprowadzono blisko 150 kontroli legalności pobytu obcokrajowców.
Zobacz materiałWystawa „LIFE – Rzeźba. Plakat” w BWA Galerii Zamojskiej
dodano: 02.07.2026Już 10 lipca 2026 roku o godz. 17:00 w Biurze Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej odbędzie się wernisaż wystawy „LIFE – Rzeźba. Plakat”, prezentującej twórczość Stelli Zadros, Piotra Twardowskiego i Tycjana Twardowskiego.
Zobacz materiał„Dobry Start” z ZUS od lipca
dodano: 02.07.2026Rodzice i opiekunowie uczniów mogą już składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną, czyli świadczenie „Dobry Start”. Dofinansowanie przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat.
Zobacz materiałKino przyjazne sensorycznie
dodano: 03.07.2026Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)