Liczba e-zwolnień szybko rośnie
dodano: 07.12.2018Do czwartku liczba elektronicznych zwolnień lekarskich sięgnęła w Oddziale ZUS w Biłgoraju ponad 5,1 tys. Zdarzają się też jednostkowe zwolnienia na nieprawidłowych papierowych drukach. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: pacjent może liczyć na zasiłek chorobowy, nawet jeśli lekarz wystawił mu zwolnienie na formularzu, który już nie obowiązuje.
Do poranka 7 grudnia lekarze w całej Polsce wystawili ponad 450 tys. zwolnień elektronicznych. ZUS odnotował największą liczbę e-zwolnień w poniedziałek (prawie 151 tys.). Dotychczas do Zakładu wpłynęło jedynie 2,7 tys. zaświadczeń papierowych, które od 1 grudnia nie powinny być honorowane, bo nie mają umocowania w przepisach.
Od 1 do 6 grudnia lekarze z terenu Oddziału ZUS w Biłgoraju wystawili ponad 5,1 tys. elektronicznych zwolnień. Natomiast zwolnień na niezgodnych z przepisami papierowych drukach było tylko 35.
E-zwolnienie w trzech odsłonach
Od 1 grudnia podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego lub opiekuńczego jest zwolnienie w formie elektronicznej. Jeśli pracodawca nie odbiera e-zwolnień przez internet, to potwierdzeniem niezdolności do pracy może być dla niego wydruk elektronicznego zwolnienia opatrzony podpisem i pieczęcią lekarza. W przypadku braku dostępu do internetu (np. podczas wizyty domowej) lekarz może też wypisać zwolnienie na formularzu zastępczym, wcześniej wydrukowanym z systemu ZUS. Dane z takiego formularza lekarz musi wprowadzić do elektronicznego systemu w ciągu trzech dni.
Pacjent nie może być poszkodowany
ZUS uspokaja jednak osoby, które otrzymały od lekarza inne zaświadczenie papierowe – niezgodne z obowiązującym przepisami. Pacjent nie może ponosić konsekwencji decyzji lekarza o wystawieniu nieprawidłowego druku. Dlatego jeśli na blankiecie papierowym znajdą się dane wymagane do wypłaty świadczenia oraz pieczęć i podpis lekarza, to taki druk może być wyjątkowo podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego przez ZUS oraz pracodawcę. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy do pracodawcy bądź ZUS później niż 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone. Chory otrzyma je w pełnej wysokości.
ZUS może też w niektórych przypadkach uznać papierowe zwolnienie, nawet jeśli zabraknie w nim niektórych danych. Ważne by na druku znalazły się: imię, nazwisko, numer PESEL, okres niezdolności do pracy, dane lekarza i placówki medycznej, a także ewentualnie dane osoby, którą będziemy się opiekować. Gdy tych informacji zabraknie, lekarz będzie musiał je uzupełnić. Jeśli to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy, należy pamiętać o numerze NIP pracodawcy i adresie pobytu chorego podczas zwolnienia.
Gdzie znaleźć szczegóły?
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.zus.pl/ezla. W razie wątpliwości ZUS zaprasza do swoich placówek lub kontaktu z Centrum Obsługi Telefonicznej, pod numerem: 22 560 16 00. W sprawie e-zwolnień infolinia działa w dni powszednie od 6.00 do 22.00.
Małgorzata Korba
regionalny rzecznik ZUS
w województwie lubelskim
Aktualności
więcej-
Wakacyjne wtorki w Zamojskiej Akademii Kultury
- Saga Homera w nowej odsłonie
- Stanisław Brach w Muzeum Zamojskim. Wernisaż wystawy „Rzeźba w porcelanie” już 11 lipca!
- Wakacyjne czwartki w zamojskim zoo – lato 2026
- XXXVIII Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie
- Zmiany w obsadzie parafii
- Jazdę na zakazie i bez uprawnień zakończył w rowie
- Wypadek kierującego hulajnogą elektryczną. 31-latek był nietrzeźwy
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (147)
- Umowa na budowę PSZOK w Zamościu podpisana (12)
- 90-latek wjechał w tył toyoty (2)
- Ponad 80 milionów złotych z KPO na rozwój medycyny i cyfryzację (11)
- Tragiczny finał zabawy nad wodą. 22-latek utonął w Zamościu (4)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (746)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (61)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Próbował przekroczyć granicę mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie!
dodano: 10.06.2026Wczoraj 54-latek ob. Ukrainy kierujący Mercedesem próbował przekroczyć przejście graniczne w Zosinie mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i przekazany policjantom z Hrubieszowa. 54-latek spędził noc w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo policjanci złożyli wniosek do Straży Granicznej o deportację mężczyzny w związku z popełnionym przestępstwem.
Zobacz materiałXXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
dodano: 11.06.2026INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW DOSTĘPNE POD LINKIEM https://zamojszczyzna.com.pl/eurofolk-2026-informacje-dla-wystawcow/
Zobacz materiałZostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
dodano: 25.06.2026Myślisz o służbie w Wojsku Polskim? Wejdź na www.zostanzolnierzem.pl i wykonaj pierwszy krok w kierunku wojskowej kariery. Portal rekrutacyjny umożliwia szybkie założenie konta oraz zgłoszenie swojej kandydatury online.
Zobacz materiałZnęcał się nad rodziną. Recydywista trafił do aresztu na trzy miesiące
dodano: 16.06.202654-letni mieszkaniec Krasnegostawu podejrzany o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad członkami swojej rodziny najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Mężczyzna, będąc pod wpływem alkoholu, wszczynał awantury, podczas których stosował wobec nich przemoc. Podejrzany dopuścił się przestępstwa w warunkach recydywy. Grozi mu do 7,5 roku pozbawienia wolności.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)