" Program szczepień przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2010-2011"
dodano: 30.09.2010Codziennie umiera w Polsce 5 kobiet na raka szyjki macicy!!! To drugi co do częstości występowania nowotwór atakujący kobiety - w Polsce umiera 50% kobiet chorujących na ten nowotwór. Jest jednak szczepionka, która pozwala chronić zdrowie i życie - nie dopuszczając do zakażenia wirusem HPV. Dlatego Zamość po raz drugi już realizuje program szczepień.
W minionym tygodniu pierwsze zamościanki urodzone w 1998 roku, zostały zaszczepione przeciwko wirusom HPV, wywołującym raka szyjki macicy i wiele innych chorób nowotworowych. Z 313 dziewczynek objętych programem, zgłosiło się w pierwszych dniach aż 96 dziewcząt.We wszystkich szkołach podstawowych odbyły się spotkania edukacyjno-informacyjne z rodzicami szczepionych dziewczynek. Spotkania prowadzili lekarze ginekolodzy z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, na co dzień pracujący w szpitalu klinicznym w Lublinie. Rodzice pytali o bezpieczeństwo, działania niepożądane i skuteczność szczepień oraz jak działa takie szczepienie. Odpowiedzi lekarzy uspokoiły rodziców i widać było, że zdecydowana większość rodziców wyrazi zgodę na szczepienie przeciwko wirusowi HPV. Mimo to realizatorka szczepień dr Anna Trojanowska-Wlizło wysłała imienne zaproszenie na szczepienie, a każdy rodzic poprzez szkołę otrzymał ulotkę informacyjną na temat tych szczepień. Rodzice zamościanek dzwonili masowo z zapytaniem, kiedy będą mogli skorzystać z usługi.Polskie Towarzystwo Ginekologiczne szacuje, że szczepienia nastolatek przeciw wirusowi HPV zmniejszą zachorowania na raka szyjki macicy od ponad 70 do 96 proc. Efekt jest widoczny po 15-20 latach. To skuteczność, jakiej w profilaktyce nowotworów nie można osiągnąć innymi sposobami. Celem szczepień jest wyeliminowanie zachorowań zależnych od infekcji HPV,a celem nadrzędnym jest pierwotna profilaktyka raka szyjki macicy.Szczepienie rekomendowane jest przez wiele światowych i polskich organizacji medycznych. Najwcześniej (2006) zarejestrowano szczepionkę w USA i Australii i tam liczba zaszczepionych dziewcząt i kobiet jest największa. Później ruszyły szczepienia w krajach Europy, w tym roku w ponad stu gminach w Polsce jest prowadzony program. W dziesięciu krajach Europy rekomendowana jest dla dziewczynek od 9 lub 12 roku życia, a także starszych, np: Francja - rząd refunduje 65% kosztów szczepienia dla dziewczynek (12-17lat) Niemcy - dofinansowują kasy chorych; Włochy - całkowita refundacja dla 12 -letnich dziewczynek przez Ministerstwo Zdrowia; Belgia - refundacja dla dziewczynek w wieku 12-15 l.Realizatorzy – NZOZ „MEDYK”, ul.Szwedzka 20 oraz NZOZ”MEDIZAM”, ul. Wyszyńskiego 48 zapraszają na szczepienia.
dr Anna Trojanowska-Wlizło-realizator programu szczepień
Aktualności
więcej-
Kolejny koncert z cyklu Mental Surfing
- Odpowie za groźby i zranienie nożem 24-latka
- Pieniądze z programu "Dobry Start" już na kontach
- W schronisku powstanie nowy pawilon dla psów
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki
- Ulica Literacka 2026
- Obiecywali łatwy zarobek w Internecie. 30-latek stracił blisko 10 tysięcy złotych
- Ruszają zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę
Komentowane Aktualności
- Obywatel Uzbekistanu za organizowanie nielegalnej migracji został wydalony z Polski (1)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (373)
- Święto Policji w Zamościu (3)
- 43-latek stracił panowanie nad motocyklem (1)
- Zderzenie auta z quadem (8)
- Korowód Kultur (3)
- Dziękuję i życzę (1685)
- Mandat 1000 zł i 10 punktów dla 39-latki (2)
- Dziękuję i życzę (1685)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Prowadzili po pijanemu – opuszczą Polskę
dodano: 01.07.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej (NOSG) doprowadzili do wydalenia z Polski obywatela Ukrainy oraz do umieszczenia w ośrodku strzeżonym obywatela Kolumbii. Obaj mężczyźni prowadzili pojazdy mechaniczne będąc pod wpływem alkoholu. Po opuszczeniu naszego kraju, przez okres 5 lat nie będą mogli powrócić do Polski. Mają też zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen.
Zobacz materiałOrla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
dodano: 25.06.2026Dzisiaj (25 czerwca) podpisano umowę. Prace ruszą na początku lipca. I jeśli nic nie pokrzyżuje planów, to do końca wakacji ulica Orla w Zamościu będzie jak nowa. I to mimo faktu, że formalnie firma DROGMOST ma na wykonanie tej inwestycji do ośmiu miesięcy.
Zobacz materiałWypadek podczas zbioru wiśni
dodano: 16.07.202665-letnia kobieta zrywając wiśnie spadła z drabiny na metalowy pręt dospawany do słupka ogrodzenia. Poszkodowana doznała poważnych obrażeń ciała. Załoga lotniczego pogotowia ratunkowego przetransportowała ją do szpitala. Apelujemy o ostrożność podczas wykonywania prac na wysokości.
Zobacz materiałRuszają zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę
dodano: 20.07.2026Rozpoczynają się zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Zamojsko-Lubaczowską na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszą na szlak w dniach 2–14 sierpnia, a tegoroczne rekolekcje w drodze będą przeżywane pod hasłem „Pielgrzymi – Misjonarze”.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)