Festiwal filmów o totalitaryzmach (retrospektywa) w Lublinie
dodano: 22.10.2020W Lublinie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” (retrospektywa) w dn. 3-26 listopada 2020. [BEZPŁATNY WSTĘP]
To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć jak totalitaryzmy wpływały na życie ludzi. Filmy, które będą emitowanie w ramach lubelskiej retrospektywy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, zdobyły międzynarodowe wyrazy uznania. Gwarantują nie tylko wspaniałe walory artystyczne, lecz również głęboki, poruszający przekaz. To pozwoli widzowi choć trochę zbliżyć się do zrozumienia tego, co przeżywali ludzie pod rządami reżimów totalitarnych.
W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Instytut Pamięci Narodowej postanowił zainaugurować międzynarodowy festiwal filmowy o symbolicznej nazwie „Echa Katynia”, którego tematyka będzie obejmować szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu.
Do udziału w naszym festiwalu zaprosiliśmy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu.
Filmy te będzie można obejrzeć bezpłatnie w Lublinie podczas retrospektywy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” w dn. 3-26 listopada (Kino „Bajka”, ul. Radziszewskiego 8). Niektóre z nich premierowo w Polsce („Noc Ojca”- łotewski kandydat do Oscara 2019; „Women of the Gulag”- Oscar 2019 - Nominacja w Kategorii - Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny).
Program:
3 listopada, g. 16.30 - „Noc Ojca” (fabularny, Łotwa 2018, 90 min.).
5 listopada, g. 12.00 - „Mała towarzyszka (pokaz dla szkół), (fabularny, reż. Moonika Siimets, Łotwa, 99 min.).
10 listopada, g. 16.30 - „Women of the Gulag” („Kobiety Gułagu”), (dokumentalny, USA, 53 min.).
12 listopada, g. 16.30 - „Ułaskawienie” (dramat, reż. Jan Jakub Kolski, Polska, Czechy, Słowacja, 100 min.).
17 listopada, g. 16.30 - „Milcząca rewolucja” (fabularny, reż. Lars Kraum, Niemcy, 111 min.).
19 listopada, g. 16.30 - „Zakazany” (fabularny, reż. Roman Bravko, Ukraina, 105 min.).
24 listopada, g. 16.00 - „Balon” (fabularny, reż. Michael Herbig, Niemcy, 129 min.).
26 listopada, g. 16.30 - „I see red people” (dokumentalny, reż. Bojina Panayotova, Francja, 85 min.).
Jak zdobyć wejściówki?
Pokazy odbędą się w Kinie „Bajka” zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącymi walki z epidemią COVID19. Sala będzie mogła zostać wypełniona tylko w 25 proc. W celu rezerwacji wejściówki należy wcześniej zgłosić się telefonicznie lub przez e-mail do dr Katarzyny Zawadki z IPN Lublin: katarzyna.zawadka@ipn.gov.pl, tel. (081) 5363465.
W wypadku rezygnacji z udziału w seansie, prosimy o informację. Dzięki temu osoba oczekująca na liście rezerwowej będzie mogła zobaczyć seans.
Organizatorzy wydarzenia:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Kino „Bajka”
Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Aktualności
więcej-
Wypadek na quadzie
- Rozpoczął się 14. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”
- Jedyna na świecie Orkiestra Księżniczek. Koncert Wiedeński
- Będzie Pani zadowolona! - komedia o romansach i remontach
- Daria ze Śląska i Marcel Tułacz gwiazdami finału 14. ZFF „Spotkania z historią”
- POCIĄGI - niezwykła podróż przez historię XX wieku - spotkanie z Maciejem Drygasem
- III Zamojski Orszak Dziejów
- Seniorka oszukana metodą na policjanta i prokuratora
Komentowane Aktualności
- XIII Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych - 22.08.2026 (1)
- Wakacje dobiegają końca. Na uczniów z Zamościa będą czekać wyremontowane szkoły (1)
- Nowa leśmianowska rzeźba w Zamościu. Odsłonięcie w sobotę (2)
- Pół miliona dla szpitala. Poradnie bardziej dostępne dla pacjentów (3)
- Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze (2)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (2)
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Święto Wojska Polskiego w Zamościu (33)
- Pozrywane dachy z domów i budynków gospodarczych (1)
- Zaćmienie Słońca na Zamojszczyźnie (53)
- Oszuści zatrzymani zaraz po wyłudzeniu pieniędzy (1)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (63)
- Cztery osoby w szpitalu po dachowaniu Renault (2)
- XXIV sesja Rady Miasta Zamość (801)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
POCIĄGI - niezwykła podróż przez historię XX wieku - spotkanie z Maciejem Drygasem
dodano: 18.08.2026Czy pociąg może stać się metaforą ludzkiego losu? Maciej Drygas, jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, udowadnia, że kolej może być nie tylko środkiem transportu, ale także niezwykłym zwierciadłem historii. Jego najnowszy film „Pociągi” to monumentalna podróż przez XX-wieczną Europę – czas wojen, migracji, przemian społecznych, rozstań i powrotów. 22 sierpnia 2026 roku o godz. 15:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się wyjątkowy pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem. Wydarzenie odbywa się w ramach 14. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.
Zobacz materiałDaria ze Śląska i Marcel Tułacz gwiazdami finału 14. ZFF „Spotkania z historią”
dodano: 20.08.202622 sierpnia 2026 roku podczas gali finałowej 14. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” na Rynku Wielkim w Zamościu wystąpi Daria ze Śląska oraz Marcel Tułacz. Tego wieczoru publiczność pozna laureatów konkursu festiwalowego. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20:00, wstęp wolny.
Zobacz materiałPożegnanie wakacji z Zamojskim Domem Kultury
dodano: 15.08.2026Gorąco zapraszamy na pożegnanie wakacji z Zamojskim Domem Kultury w rytmach kubańskich.
Zobacz materiałNa drogach Lubelszczyzny trwa wojewódzka akcja „Alkohol i Narkotyki”
dodano: 15.08.2026Celem akcji jest wyeliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących, którzy stanowią ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Od rana policjanci ruchu drogowego dokonują kontroli stanu trzeźwości kierujących oraz testują na zawartość narkotyków.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)