Ruszyła 4. edycja akcji SpoKREWnieni Służbą
dodano: 04.03.2021Terytorialsi z województwa lubelskiego włączyli się do ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa - SpoKREWnieni Służbą. W dniu 4 marca br., odbyła pierwsza zbiórka krwi w 21 batalionie lekkiej piechoty w Lublinie.
Jako pierwsi swoją krwią podzielili się Terytorialsi z Lublina. W czwartek, 4 marca br., w godzinach porannych, na teren jednostki wojskowej przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie przyjechał krwiobus Regionalnego Centrum Krwi i Krwiolecznictwa. W kolejce do oddawania krwi ustawiło się blisko 40 żołnierzy z 21 batalionu lekkiej piechoty, samodzielnych kompanii oraz pracownicy brygady.
– „Całym sercem popieram tą akcję. Oddając krew z jednej strony możemy w konkretny sposób pomóc osobom chorym, a z drugiej, symbolicznie oddać cześć bohaterom - Żołnierzom Wyklętym, którzy kiedyś przelewali swoją krew za naszą wolność”. – powiedział szer. Piotr Drozd, żołnierz OT z 213 kompanii lekkiej piechoty, który jest honorowym dawcą krwi już od dziesięciu lat i ma na swoim koncie ponad 12 litrów oddanej krwi. – „Zachęcam wszystkich do oddawania krwi, jeśli tylko zdrowie pozwala. To tak niewiele, a możemy komuś uratować życie”. – dodał szer. Drozd.
Grono krwiodawców 2 Lubelskiej Brygady OT liczy obecnie około 800 żołnierzy. Zbiórka krwi w Lublinie to dopiero początek - Terytorialsi zaplanowali ich jeszcze kilka w miesiącu marcu. Niebawem ruszą zbiórki w batalionach w Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.
Krwiodawcy w mundurach, już po raz czwarty zjednoczyli swoje siły, aby wspierać regionalne centra krwi i osoby potrzebujące tego cennego płynu. Akcja SpoKREWnieni Służbą ruszyła 1 marca, symbolicznie w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych i potrwa do 31 marca.
W ubiegłym roku, ze względu na walkę z pandemią koronawirusa akcja SpoKREWnieni Służbą miała szczególne znaczenie – Wojsko Polskie przez 2020 rok zebrało ponad 12.660 litrów krwi. W tym żołnierze zawodowi Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierze OT oraz pracownicy cywilni WOT oddali 797,3 litrów krwi w 1.787 donacjach. Ponadto 2020 roku 125 żołnierzy „ozdrowieńców” oddało 81,8 litrów osocza.
Krew i osocze, to bezcenny lek, którego niczym się nie da zastąpić. Przywraca zdrowie, ratuje życie pacjentów oraz ofiar wypadków, którzy utracili swoją krew. Ty też możesz pomóc! Dołącz do akcji SpoKREWnieni Służbą. To tak niewiele – dla Ciebie, a tak bardzo dużo – dla innych. Oddaj krew lub jej składniki i tym samym uratuj komuś życie.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Wypadek na quadzie
- Rozpoczął się 14. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”
- Jedyna na świecie Orkiestra Księżniczek. Koncert Wiedeński
- Będzie Pani zadowolona! - komedia o romansach i remontach
- Daria ze Śląska i Marcel Tułacz gwiazdami finału 14. ZFF „Spotkania z historią”
- POCIĄGI - niezwykła podróż przez historię XX wieku - spotkanie z Maciejem Drygasem
- III Zamojski Orszak Dziejów
- Seniorka oszukana metodą na policjanta i prokuratora
Komentowane Aktualności
- XIII Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych - 22.08.2026 (1)
- Wakacje dobiegają końca. Na uczniów z Zamościa będą czekać wyremontowane szkoły (1)
- Nowa leśmianowska rzeźba w Zamościu. Odsłonięcie w sobotę (2)
- Pół miliona dla szpitala. Poradnie bardziej dostępne dla pacjentów (3)
- Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze (2)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (2)
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Święto Wojska Polskiego w Zamościu (33)
- Pozrywane dachy z domów i budynków gospodarczych (1)
- Zaćmienie Słońca na Zamojszczyźnie (53)
- Oszuści zatrzymani zaraz po wyłudzeniu pieniędzy (1)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (63)
- Cztery osoby w szpitalu po dachowaniu Renault (2)
- XXIV sesja Rady Miasta Zamość (801)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
106. rocznica bitwy pod Komarowem – Święto Kawalerii Polskiej
dodano: 19.08.2026W dniach 29–30 sierpnia 2026 roku w Wolicy Śniatyckiej odbędą się uroczystości 106. rocznicy bitwy pod Komarowem – Święta Kawalerii Polskiej. W programie znalazły się uroczystości patriotyczne, koncerty, pokazy kawaleryjskie oraz inscenizacja bitwy.
Zobacz materiałPOCIĄGI - niezwykła podróż przez historię XX wieku - spotkanie z Maciejem Drygasem
dodano: 18.08.2026Czy pociąg może stać się metaforą ludzkiego losu? Maciej Drygas, jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, udowadnia, że kolej może być nie tylko środkiem transportu, ale także niezwykłym zwierciadłem historii. Jego najnowszy film „Pociągi” to monumentalna podróż przez XX-wieczną Europę – czas wojen, migracji, przemian społecznych, rozstań i powrotów. 22 sierpnia 2026 roku o godz. 15:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się wyjątkowy pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem. Wydarzenie odbywa się w ramach 14. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.
Zobacz materiał82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu
dodano: 29.07.2026W sobotę, 1 sierpnia, Zamość uczci 82. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Zobacz materiałŚlubowanie strażaków
dodano: 13.08.202612 sierpnia br. w świetlicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu odbyła się uroczysta zbiórka, związana ze ślubowaniem 4 strażaków wstępujących do służby przygotowawczej w KM PSP Zamość.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)