Palcem po mapie- Islandia
dodano: 26.04.2021Zamojski Dom Kultury zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie podróżnicze z cyklu „Palcem po mapie”.
Na granicę światów – do Islandii, zabierze nas przewodnik po islandzkich lodowcach – Zdzich Rabenda.
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom
https://bit.ly/2QSbZni , a prowadzący połączy się z uczestnikami prosto z jaskini na Teneryfie, w której mieszka od pół roku.
30 kwietnia, godzina 17:00, wstęp bezpłatny.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Za horyzont wyobraźni”, dofinansowanego ze środków Miasta Zamość.
Zdzich Rabenda o spotkaniu…
„Islandia – na granicy światów”
Każdy kto trafia na Islandię po raz pierwszy, może mieć wrażenie jakby lądował na innej planecie. Ta kraina lodu i ognia położona tuż pod kołem podbiegunowym, w miejscu połączenia dwóch płyt kontynentalnych posiada w swoim bogactwie aż 130 aktywnych wulkanów, gejzery, dziesiątki rzek, setki wodospadów i pól geotermalnych oraz potężny Vatnajokull - największy lodowiec w Europie.
Islandia jest równocześnie jednym z najbogatszych krajów na świecie zamieszkałym przez zaledwie 350 tysięcy osób, z czego największą mniejszość etniczną stanowią Polacy.
Niespodziewanie na kilka miesięcy stałem się jednym z jej mieszkańców, pracując jako przewodnik po różnych lodowcach i całej wyspie. W trakcie prezentacji opowiem o jasnych i mrocznych stronach mieszkania w tym niezwykłym miejscu. Zabiorę też widzów w zakamarki, do których na Islandii docierają nieliczni. Zajrzymy do jaskiń lodowych, szczelin lodowcowych, obejrzymy zorzę polarną, podejmiemy dwukrotną próbę zdobycia słynnego wulkanu Eyjafjallajökull i przemierzymy Landmanalaugar – jeden z najpiękniejszych górskich szlaków trekkingowych na świecie.
Zdzich Rabenda – zawodowy gawędziarz, przewodnik po islandzkich lodowcach, miłośnik sportów ekstremalnych, gór i fotografii. Od wielu lat próbuje zrozumieć świat. Na co dzień łączy swoje zainteresowania wraz z wykształceniem antropologa i animatora kultury. Prowadzi na terenie całego kraju działalność edukacyjną pod szyldem TYŚ WIDZIOŁ, w ramach której realizuje prezentacje oraz warsztaty o tematyce
etnologiczno-podróżniczej adresowane dla dzieci i dorosłych.
Jego przygody można śledzić na stronie
Zdzich Rabenda - Takie tam Z tripa
oraz
Tyś Widzioł - Podróże i Edukacja ( www.tyswidziol.pl )
Kasia Figura
Kierownik Działu Marketingu
Aktualności
więcej-
Wystawa „LIFE – Rzeźba. Plakat” w BWA Galerii Zamojskiej
- „Dobry Start” z ZUS od lipca
- Niedokończona odbudowa. Fundacja apeluje o zdjęcia Zamościa z lat 70. i 80.
- Lato z Rafaelem - wakacje dla serca, duszy i wyobraźni
- Książnica Zamojska zaprasza na Letnią Czytelnię Książki i Prasy
- 18-latek kierował skuterem wodnym bez dokumentu potwierdzającego kwalifikacje
- Szkolenie wojskowe kandydatów do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych
- Prowadzili po pijanemu – opuszczą Polskę
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (110)
- Ponad 80 milionów złotych z KPO na rozwój medycyny i cyfryzację (11)
- Umowa na budowę PSZOK w Zamościu podpisana (10)
- Tragiczny finał zabawy nad wodą. 22-latek utonął w Zamościu (4)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (746)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (61)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Tour de Roztocze 2026 - Zwierzyniec
dodano: 16.06.2026Zapraszamy do udziału w rajdzie Tour de Roztocze w Zwierzyńcu, którego organizatorem jest Powiat Zamojski wraz z Gminą Zwierzyniec.
Zobacz materiałProwadzili po pijanemu – opuszczą Polskę
dodano: 01.07.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej (NOSG) doprowadzili do wydalenia z Polski obywatela Ukrainy oraz do umieszczenia w ośrodku strzeżonym obywatela Kolumbii. Obaj mężczyźni prowadzili pojazdy mechaniczne będąc pod wpływem alkoholu. Po opuszczeniu naszego kraju, przez okres 5 lat nie będą mogli powrócić do Polski. Mają też zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen.
Zobacz materiałZnęcał się nad rodziną. Recydywista trafił do aresztu na trzy miesiące
dodano: 16.06.202654-letni mieszkaniec Krasnegostawu podejrzany o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad członkami swojej rodziny najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Mężczyzna, będąc pod wpływem alkoholu, wszczynał awantury, podczas których stosował wobec nich przemoc. Podejrzany dopuścił się przestępstwa w warunkach recydywy. Grozi mu do 7,5 roku pozbawienia wolności.
Zobacz materiał51. Zamojskie Lato Teatralne
dodano: 12.06.2026Tegoroczne hasło festiwalowe brzmi „Jest późno”... ZDK zaprasza na Rynek Wielki, Dziedziniec Zamojskiej Akademii Kultury, do Parku Miejskiego oraz Zamojskiego Domu Kultury w terminie od 19 czerwca do 4 lipca 2026.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)