Ekstremalne szkolenie w Bieszczadach
dodano: 21.02.2023Kolejna edycja szkolenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej z górskich placówek SG oraz ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR odbyła się w Bieszczadach. Doskonalono umiejętność poruszania się na nartach skiturowych oraz skuterach śnieżnych. Poruszono też kwestie orientacji w terenie oraz udzielania pierwszej pomocy.
Tygodniowe szkolenie było skierowane do funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówek w Wetlinie, Ustrzykach Górnych, Stuposianach oraz bieszczadzkich ratowników GOPR. Obie instytucje często współdziałają w akcjach ratunkowych w rejonie przygranicznym. Poszukują i udzielają pomocy zaginionym turystom. Wspólne działania dotyczą też akcji ratunkowych wobec osób, które nielegalnie przekraczały granicę.
Trudne warunki występujące zimą wymagają od mundurowych oraz ratowników wyjątkowych umiejętności, w tym sprawnego wykorzystania nart i skuterów śnieżnych.
Była to już kolejna edycja szkolenia zorganizowanego w Bieszczadach. Narty skiturowe oraz skutery śnieżne są w warunkach zimowych często podstawowym sprzętem służącym do patrolowania granicy. To niezawodny sprzęt w sytuacjach, kiedy funkcjonariusze szybko muszą dotrzeć w trudno dostępne punkty na granicy państwa.
W służbie mundurowi często stosują transport na nartach za skuterem śnieżnym. Ta technika pozwala na szybkie przemieszczenie się patrolu w określone miejsce, który kontynuowany jest już na samych nartach. To rozwiązanie wymaga doskonałych umiejętności zarówno od narciarza, jak i od kierującego skuterem. Dynamiczne przejazdy w ekstremalnych zimowych warunkach są nie lada wyzwaniem dla narciarza.
Blisko 20 strażników granicznych oraz ratowników pod okiem instruktorów narciarstwa doskonaliło i utrwalało umiejętności przetrwania w trudnym, górskim terenie zimą. Odbyły się także zajęcia na stoku narciarskim w Ustrzykach Dolnych, instruktarz z nawigacji w warunkach ograniczonej widoczności, w warunkach nocnych oraz zasad działania w hipotermii. Wspólnie z ratownikami GOPR-u doskonalono umiejętności udzielania pierwszej pomocy w górach. Specyfika podkarpackiej granicy, także od strażników granicznych wymaga wiedzy i umiejętności niezbędnych w akcjach ratujących ludzkie życie.
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Aktualności
więcej-
Tragiczna doba na drodze i torach. Dwa śmiertelne wypadki
- 4-latek sam i bez ubrania przyszedł do sklepu. Policjanci wyjaśniają sprawę
- Zatrzymaliśmy 43-latka poszukiwanego listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania!
- II Dobroczynna Noc Muzeów
- Dzień otwarty w zamojskiej synagodze
- Nowi ochotnicy w szeregach 2 LBOT. Ponad 120 mieszkańców regionu rozpoczęło szkolenie
- Kino przyjazne sensorycznie
- 17. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
Komentowane Aktualności
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1683)
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (281)
- Dachowanie na DK17 w Chomęciskach Małych (1)
- Zderzenie osobówki z ciągnikiem, dwie osoby ranne (1)
- Wypadek z udziałem karetki (10)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (608)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (5)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zatrzymano poszukiwanego czerwoną notą Interpolu
dodano: 28.04.2026Funkcjonariusze z placówki SG w Hermanowicach zatrzymali obywatela Ukrainy poszukiwanego przez władze Armenii. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
Zobacz materiałKobiecy wieczór w Stylowym
dodano: 21.04.2026Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza Panie na spotkanie filmowe w kobiecym gronie. Na ekranie MICHAEL - filmowa opowieść o życiu i dziedzictwie jednego z najbardziej wpływowych artystów w historii. Kobiecy wieczór w Stylowym już 24 kwietnia 2026 o godz. 18:00. Przed filmem niespodzianki dla Pań.
Zobacz materiałMagritte i Henri Matisse w BWA Galerii Zamojskiej
dodano: 29.04.2026Henri Matisse ur. 31 grudnia 1869 w Le Cateau-Cambrésis, zm. 3 listopada 1954 w Nicei) – francuski malarz. Uznawany za najsłynniejszego fowistę. Początkowo przygotowywał się do zawodu prawnika. Jednak w wieku 24 lat rozpoczął naukę malarstwa w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczeń Gustave’a Moreau, początkowo tworzył pod wpływem impresjonistów oraz sztuki japońskiej. W 1905 wystawił swoje prace w Salonie Jesiennym. Wykształcił wkrótce własny styl. Sławę osiągnął już za swego życia. Matisse zapełniał swoje płótna plamami żywych, świetlistych, zwykle silnie kontrastowych barw, które częstokroć, w trosce o czytelność obrazu, obwodził delikatnym konturem. Po operacji onkologicznej utracił sprawność fizyczną i poruszał się na wózku inwalidzkim (nie mógł pracować przy sztalugach) – zmienił się wtedy profil jego twórczości – tworzył odtąd papierowe kolaże. Henri Matisse był rywalem Pabla Picassa. Zmarł na atak serca w swoim mieszkaniu w Nicei.
Zobacz materiałLubelskie: 6 tys. czerwcowych emerytur z podwyżką
dodano: 16.04.20266 tysięcy emerytów z województwa lubelskiego otrzymało w tym roku dodatkową podwyżkę świadczenia. Chodzi o tzw. emerytury czerwcowe z lat 2009-2019, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczył po zmianie przepisów.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)