Papuga trafiła do zamojskiego ZOO
dodano: 15.06.2023Podróżna wjeżdżająca do Polski przez przejście graniczne w Hrebennem zgłosiła do kontroli celno-skarbowej zwierzę towarzyszące - ptaka. Przedstawione przez kobietę dokumenty wskazywały, że jest to papuga rudosterka zielonolica. Zgodnie z przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) ten gatunek papugi objęty jest ochroną międzynarodową.
Konwencja reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Aby chronić zagrożone wyginięciem gatunki wprowadzono m.in. ograniczania w międzynarodowym handlu nimi. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES możliwy jest jedynie na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.
Kobieta nie posiadała wymaganych dokumentów. Papuga została zabezpieczona przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Hrebennem, a następnie przewieziona do ogrodu zoologicznego w Zamościu, gdzie odbywa kwarantannę. Z kolei przeciwko podróżnej wszczęte zostało postępowanie karne.
W związku z rozpoczynającym się sezonem urlopowym pamiętajmy, że chronionych gatunków roślin i zwierząt jest kilkadziesiąt tysięcy i należy zachować szczególną ostrożność przywożąc sobie pamiątkę z wakacji. Może się okazać, że zarówno ta kupiona w lokalnym sklepie lub na bazarze, czy też znaleziona na plaży lub w morzu, może nam przysporzyć wielu kłopotów.Handel chronionymi gatunkami, tak żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami pochodnymi, jest przestępstwem, za które grozi wysoka grzywna, kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, oraz utrata okazu.
Michał Deruś
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Aktualności
więcej-
Tragiczna doba na drodze i torach. Dwa śmiertelne wypadki
- 4-latek sam i bez ubrania przyszedł do sklepu. Policjanci wyjaśniają sprawę
- Zatrzymaliśmy 43-latka poszukiwanego listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania!
- II Dobroczynna Noc Muzeów
- Dzień otwarty w zamojskiej synagodze
- Nowi ochotnicy w szeregach 2 LBOT. Ponad 120 mieszkańców regionu rozpoczęło szkolenie
- Kino przyjazne sensorycznie
- 17. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
Komentowane Aktualności
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (276)
- Dachowanie na DK17 w Chomęciskach Małych (1)
- Zderzenie osobówki z ciągnikiem, dwie osoby ranne (1)
- Wypadek z udziałem karetki (10)
- Dziękuję i życzę (1681)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (608)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (5)
- Dziękuję i życzę (1681)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zamość potrzebuje nowych, tanich mieszkań. Władze miasta pracują nad tym, by ten cel osiągnąć
dodano: 22.04.2026Zatrzymanie młodych ludzi w Zamościu, stworzenie warunków, dzięki którym stać by ich było na kupno własnego mieszkania – to jeden z priorytetów władz miasta. Prace nad tym trwają od początku kadencji.
Zobacz materiałMiejski szalet chwilowo nieczynny. Ruszył remont
dodano: 17.04.2026Nowa armatura, odświeżone tynki i pomalowane ściany – tak po remoncie, który rozpoczął się w piątek (17 kwietnia) będzie wyglądała toaleta publiczna przy Bramie Szczebrzeskiej w Zamościu. Prace nie powinny trwać dłużej niż kilka dni.
Zobacz materiałNie daj się naciągnąć na fałszywy „program emerytalny”
dodano: 27.04.2026Oszuści znowu podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzwonią do starszych osób i podają się za pracowników ZUS. Następnie wysyłają SMS-y z prośbą o wpłatę pieniędzy na wskazane konto bankowe.
Zobacz materiałŚwiętuj z klasą Dzień Dziecka w kinie
dodano: 11.05.2026Najnowsze filmowe hity, ukochani bohaterowie i mnóstwo niezapomnianych przygód czekają na Was w CKF Stylowy! Wspólne wyjście do kina to edukacja, emocje i integracja w jednym!
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)