Lubelscy Terytorialsi zakończyli poligon
dodano: 21.07.2023Blisko pół tysiąca żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyło właśnie szkolenie zintegrowane w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Przez dwa tygodnie realizowali szereg zadań, jak działania rozpoznawcze, prowadzenie walki w terenie wodnym, czy ewakuacja osób ze zniszczonego budynku.
Podczas szkolenia zintegrowanego Terytorialsi z powiatów lubelskiego i kraśnickiego doskonalili zarówno umiejętności bojowe, jak i działania z zarządzania kryzysowego. Zajęcia odbywały się w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych pododdziałów, zgodnie z zasadą Terytorialsów – „szkolimy się tam, gdzie mieszkamy”. Ćwiczenia organizowane w pobliżu miejsc zamieszkania żołnierzy urealniają je i budują zdolności pododdziałów do jeszcze bardziej efektywnego wspierania lokalnej społeczności. Ponadto widok ćwiczących żołnierzy WOT pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Jednym z ćwiczeń, jakie zrealizowali lubelscy Terytorialsi było przygotowanie do walki w terenie wodnym. Ćwiczyli, m.in. przeprawę przez rzekę Wieprz z wykorzystaniem pontonów oraz wpław, podstawy prowadzenia ognia z wody, ewakuację wodną, w tym ewakuację poszkodowanego. Intensywne szkolenia przeszli również żołnierze z plutonów ogniowych, którzy ćwiczyli, m.in. na trenażerach przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Grom”, pod okiem instruktorów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
W ramach zajęć z zarządzania kryzysowego, które odbyły się na terenie XIV LO w Lublinie, Terytorialsi realizowali takie zadania, jak ewakuacja osób ze zniszczonego budynku szkoły, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, rozwinięcie punktu opatrywania rannych oraz współpraca z innymi służbami ratowniczymi. Z kolei podczas szkolenia na terenie Lublin Airport, żołnierze ćwiczyli obronę infrastruktury krytycznej we współpracy ze Służbą Ochrony Lotniska i Strażą Graniczną.
Równie intensywnie upłynął poligon Terytorialsom z Kraśnika. Doskonalono przede wszystkim umiejętności strzeleckie i taktyczne. Żołnierze uczestniczyli w strzelaniach zarówno dziennych, jak i nocnych, strzelaniach z łodzi oraz pojazdów. Ważną częścią zgrupowania poligonowego były zajęcia z rozpoznania osobowego (HUMINT). Z kolei na Zalewie Janowskim, we współpracy z WOPR odbyły się zajęcia wodne podczas, których doskonalono umiejętności podwójnego zastosowania, szczególnie przydatne w okresie wakacji, np. podejmowanie osoby tonącej z wody i udzielanie pomocy przedmedycznej.
14-dniowe szkolenia zintegrowane są jedną z form podnoszenia umiejętności żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz OT zobligowany jest, aby raz w roku odbyć takie szkolenie.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (14)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (746)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (61)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
dodano: 11.06.2026INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW DOSTĘPNE POD LINKIEM https://zamojszczyzna.com.pl/eurofolk-2026-informacje-dla-wystawcow/
Zobacz materiałZnęcał się nad rodziną i groził śmiercią. Recydywista trafił do aresztu
dodano: 12.06.2026Na trzy miesiące do aresztu trafił 57-letni mieszkaniec gminy Kraśniczyn podejrzany o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad swoją rodziną. Mężczyzna działał w warunkach recydywy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 7,5 roku pozbawienia wolności.
Zobacz materiałPolsko-Ukraiński Festiwal „To, co nas łączy” – budujemy pozytywne relacje sąsiedzkie
dodano: 16.06.2026W sobotę 20 czerwca Fundacja Lapigua organizuje Polsko-Ukraiński Festiwal „To, co nas łączy”, wyjątkowe wydarzenie mające na cel uczczenie bogactwa kulturowego i umocnienie więzi między Polską a Ukrainą. Festiwal ten jest elementem działalności Fundacji Lapigua i Centrum Inicjatyw Błonie, które promują polsko-ukraińską współpracę i wzajemne zrozumienie, przeciwdziałając hejtowi i dyskryminacji.
Zobacz materiałBiblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
dodano: 20.06.2026Upragnione wakacje za pasem, więc… zapraszamy do Książnicy Zamojskiej na Biblioteczną Odyseję, czyli niezwykłą podróż z 10 skarpetkami!
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)