"Kobiety, konie, kwiaty"-Stanisław Pasieczny
dodano: 09.10.2024Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy rysunku i malarstwa Stanisława Pasiecznego „Kobiety, konie, kwiaty”, dnia 11 października o godz. 17.00.
STANISŁAW PASIECZNY urodził się w 1939 r. w Polanówce (woj. lubelskie). W 1959 r. ukończył
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1959 – 1965 studiował w Akademii Sztuk
Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni prof. Emila Krchy uzyskał w 1965 r. Po
ukończeniu studiów, rozpoczął pracę zawodową w Tomaszowie Lubelskim: (Muzeum Regionalne, Dom
Kultury). Od 1975 r. mieszka i pracuje w Zamościu, gdzie pełni m.in. funkcję plastyka miejskiego. W 1983 r.
był inicjatorem i współtwórcą zamojskiej Galerii Sztuki Współczesnej, którą kierował do 2000 roku.
Jest członkiem ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, współtwórcą wielu inicjatyw
artystycznych; konkursów, przeglądów i plenerów. Zajmuje się malarstwem i grafiką szczególnie grafiką
użytkową. Projektuje medale, znaczki, proporczyki i druki okolicznościowe. Loga dla firm, stowarzyszeń,
urzędów i wydawnictw. Projektuje okładki, ilustracje do zbiorów poezji oraz wydawnictw historycznych.
Jest autorem wielu rysunków satyrycznych i karykatur publikowanych w lokalnej prasie. Projektuje
plakaty, karty pocztowe oraz stemple okolicznościowe. Był pierwszym projektantem logo i oprawy
graficznej Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego.
Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Australia, Bułgaria, Słowacja,
Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria, Francja, USA, Ukraina, Kanada, Austria, Włochy, Grecja, Węgry,
Indonezja, Niemcy, Dania, Meksyk, Watykan) oraz w kolekcjach muzealnych (Lublin – Majdanek, Zamość,
Biała Podlaska, Miechów, Tomaszów Lubelski, Schwabisch Hall – Niemcy, a także w departamencie MON
w Warszawie i w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie). Jest autorem 17 wystaw indywidualnych;
uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych (środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych).
Uczestniczył w 43 plenerach.
Każda sztuka jest swoistym zapisem wrażliwości artysty, dialogiem jaki prowadzi z otaczającym go
światem, a czasem jest zwierciadłem, w którym odbija się ten otaczający świat, przepuszczony zwykle przez
filtr własnej wyobraźni.
Swoją rzeczywistość Stanisław Pasieczny zawsze postrzega z kolorystyczną równowagą, bez dysonansów
i wielkich kontrastów, bo Artysta żyje spokojnie, w zgodzie z samym sobą, zachowując dystans do siebie
i otaczającego świata. Nie zabiega o miejsce na afiszu, nie szuka poklasków, żyje sztuką i ona wydaje się
nieustannie wypełniać jego życie aż po brzegi. Życie z dala od wielkomiejskiego hałasu, na który składają
się też te głośne i często szokujące działania współczesnych twórców.
Pasieczny nigdy nie ulegał i nie ulega panującym modom, czerpiąc wciąż naukę od klasyków polskiego
malarstwa, zwłaszcza tych z przełomu XIX i XX wieku. Potrafi „wypowiedzieć się” na każdy temat
i w każdej technice malarskiej. „KOBIETY KONIE KWIATY” są zaledwie wycinkiem tej różnorodnej
twórczości, uprawianej od blisko sześćdziesięciu lat. To tematy, które nie wymagają od widza
intelektualnego wysiłku, a refleksji można poddać tu przede wszystkim warsztat malarski – rzetelny
i profesjonalny, bez drogi na skróty. Ten warsztat malarski, wypracowany przez wiele lat, jest dowodem na
to, że Artysta malując z lekkością i wrażliwością, osiągnął ogromną swobodę w operowaniu pędzlem.
W portretach, malowanych pospiesznie, ale delikatnie, wydobywa psychologiczną głębię modela,
a umieszczając go na w miarę neutralnym tle, pozwala widzowi na nawiązanie z nim bezpośredniego
kontaktu. „Ciotkę z kogutem” pokazuje w jej naturalnym otoczeniu, a twarz „Mamy” – kreśli tuszem na
papierze tak sugestywnie i emocjonalnie, jak przed wiekami zrobił to Albrecht Dürer. Czasem do portretów
wprowadza „rekwizyty” – instrument czy owoce, albo umieszcza postać, zwyczajnie, przy kawiarnianym
stoliku. W „Subtelnej” trudno o większą lekkość i… subtelność – to zjawiskowy portret, w którym artysta za
pomocą kredki mistrzowsko „wyprowadza” tę subtelną twarz z neutralnej bieli papieru.
Każdy portret można poddać analizie, bo każdy ma w sobie to „coś”, co wymyka się jednoznacznej
klasyfikacji. W tej grupie tematycznej znajdują się też i takie przedstawienia, które świadczą o poczuciuhumoru artysty („Kobieta z perłą” czyli z puszką piwa) i choć czasem ten humor wydaje się mieć odcień
czerni (by na przykład pokazać przemijanie), to jednak przełamana jest ona dostojnym granatem, jak
w obrazie „Czas”, gdzie postać kobiety przeistacza się w szkielet. Właściwie wszędzie można odnaleźć
odbicie osobowości twórcy - obrazy pogodnego usposobienia. Potwierdza to przede wszystkim wyjątkowy
autoportret zatytułowany „Czy czuje pan mrowienie”, z enigmatycznymi postaciami w tle.
Podobnie rzecz się ma z kwiatami, będącymi również obrazem tej niepospolitej wrażliwości na
otaczający świat, w którym artysta dostrzega piękno zarówno rozległego pejzażu, korony drzewa, jak
i drobnej trawy, płatka czy liścia. W kępie roślin „odnotowuje” światło przenikające przez liście;
mistrzowsko odtwarza kwiaty w ich naturalnym otoczeniu - nie czyniąc ich elementami martwych natur,
utrwala po prostu życie w jego najpiękniejszym fragmencie. Malarz wydaje się bawić kolorem,
uwzględniając jego zależność od światła, wykorzystując na przykład w „Piwoniach” zasadę kontrastu
równoczesnego. Świadoma szkicowość w odtwarzaniu wycinków natury powoduje, iż patrząc na obraz
można odczuć zarówno ciepło słonecznych promieni, jak i lekkość wiatru delikatnie poruszającego łodygami
roślin.
Do malarskich fascynacji światem – naturą i człowiekiem – dołączają wizerunki zwierząt. Szczególne miejsce
w twórczości Stanisława Pasiecznego zajmują konie - Artysta zdecydował się dołączyć je teraz do kwiatów i kobiet
być może po to, by wskazać, co w jego życiu zajęło szczególne miejsce. W sposobie ich odtwarzania niewątpliwie
dorównuje Juliuszowi Kossakowi, a może nawet go przewyższa, albo po prostu prowadzi dialog z wielkim
mistrzem używając często tej samej – akwarelowej techniki. Nie trzeba uświadamiać, że ten temat nie należy do
łatwych – wymaga znawstwa anatomii i niejednokrotnie także historii, by sceny z końmi odnieść do konkretnych
wydarzeń.
Ważne miejsce zajmują także szkice, które zawsze pokazują etapy twórczości, warsztat artysty
i potwierdzają jego wyjątkowe umiejętności.
Śledząc tę bogatą twórczość można odnieść wrażenie, że dla Artysty nie ma tematu trudnego – że
w swoim malarskim języku potrafi wyrazić wszystko, łącząc realizm z impresjonistycznym widzeniem
świata, czasem upraszczając, zabarwiając groteską i lekkim humorem. Pasieczny przyzwyczaił nas do
hiperrealistycznych obrazów zamojskiej architektury, pejzaży miejskich, z pokazania których tym razem
zrezygnował. Wszystko, co czyni tematem swej sztuki jest akceptacją życia, czerpaniem z natury pełnymi
garściami – i wszystko z podobną sprawnością kompozycyjną i kolorystyczną, a przede wszystkim
z niebywałą lekkością. To spełnione artystyczne życie, które identyfikuje się w pełni z dziełem artysty, choć
obraz – jak powiedział Gustaw Klimt – ma być obrazem, niczym więcej. Ale może być przecież – jak
w przypadku Stanisława Pasiecznego – obrazem życia.
Izabela Winiewicz-Cybulska
Izabela Winiewicz-Cybulska
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (695)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zamojska Arlekinada 2026
dodano: 08.06.2026Zapraszamy na Zamojską Arlekinadę 2026 - widowisko artystyczne wzorowane na Karnawale Weneckim w wykonaniu teatru ulicznego VUALA ze Lwowa, tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz muzyków Zespołu Muzyki Dawnej „Capella All’ Antico”. W widowisku zobaczymy sceny pantomimiczne, etiudy taneczne inspirowane komedią dell’arte i dawnymi tańcami dworskimi .Artyści Teatru Vuala ze Lwowa zaprezentują trzy specjalnie przygotowane etiudy inspirowane spektaklem „Cyrkowe kolory” – barwnym widowisku ulicznym łączącym teatr, nowoczesny cyrk i interaktywną zabawę z publicznością. Ponad 100 wykonawców- w bogatych historycznych strojach i stylizowanych maskach przeniesie widzów w świat weneckiego karnawału, fantazji i jarmarcznych widowisk.
Zobacz materiałKino przyjazne sensorycznie
dodano: 12.06.2026Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiałZostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
dodano: 25.06.2026Myślisz o służbie w Wojsku Polskim? Wejdź na www.zostanzolnierzem.pl i wykonaj pierwszy krok w kierunku wojskowej kariery. Portal rekrutacyjny umożliwia szybkie założenie konta oraz zgłoszenie swojej kandydatury online.
Zobacz materiałKolejna duża inwestycja na os. Św. Piątka. Teraz czas na przebudowę ulicy Mokrej
dodano: 30.05.2026Przetarg na inwestycję przy ul. Orlej zostanie niebawem rozstrzygnięty, a Miasto Zamość ogłosiło właśnie kolejny na przebudowę następnej ulicy na os. Św. Piątka. Warte ponad milion złotych zadanie zostanie zrealizowane na ulicy Mokrej.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)