Lubelscy Terytorialsi podsumowali miniony 2024 rok
dodano: 03.01.2025Rok 2024 był dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT czasem intensywnych działań na różnorodnych kierunkach. Upłynął pod znakiem szkoleń, ćwiczeń oraz kursów mających na celu rozwój kompetencji żołnierzy, pogłębiania współpracy z innymi służbami mundurowymi, wojskami operacyjnymi, a także partnerami zagranicznymi. Lubelscy Terytorialsi nieustannie dbają o bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy. Z kolei ostatnie miesiące roku upłynęły pod znakiem operacji „Feniks”, której celem jest niwelowanie skutków powodzi i niesienie pomocy poszkodowanym mieszkańcom Dolnego Śląska.
Budowa potencjału i rozwój jednostki
W minionym roku 2024 udało się zrobić wiele zarówno w obszarze budowy potencjału osobowego, jak i rozwoju formacji w województwie lubelskim. Szeregi 2 LBOT zasiliło ponad 800 nowych żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Obecnie brygada liczy ponad 3000, a służba w szeregach 2 LBOT nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem. W 2024 roku brygada przeprowadziła siedem szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla ochotników z Lubelszczyzny. Brygada wzbogaciła się również o nowych podporuczników i kaprali – żołnierzy, którzy skorzystali z możliwości rozwoju i ukończyli z powodzeniem kurs podoficerski SONDA oraz oficerski AGRYKOLA. Ważnym wydarzeniem dla bezpieczeństwa naszego regionu było utworzenie nowego batalionu lekkiej piechoty w Bezwoli, do którego prowadzona jest intensywna rekrutacja.
Doskonalenie umiejętności i kompetencji
Szczególny nacisk w ubiegłym roku 2 LBOT postawiła na doskonalenie umiejętności i budowanie nowych kompetencji żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Oprócz szkoleń rotacyjnych i szkoleń zintegrowanych, lubelscy Terytorialsi brali udział w wielu kursach specjalistycznych w swoich stałych rejonach odpowiedzialności i szkoleniach instruktorskich z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi. Odbyły się m.in. kursy operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye, granatników M72, systemu amunicji krążącej WARMATE, SERE B i wiele innych. Lubelscy Terytorialsi ponadto dwukrotnie szkolili się z żołnierzami Szwedzkiej Gwardii Krajowej Hemvärnet w ramach zawodów użyteczno-bojowych, organizowanych w Szwecji i w Lublinie.
Warto dodać, że żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej regularnie szkolili się z innymi służbami mundurowymi, m.in.: Policją, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym czy Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
„Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności”
Swoją misję i zadania Terytorialsi realizują pomagając i wspierając lokalną społeczność na wiele różnych sposobów. To często pomoc bezpośrednia jak np. udzielanie pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych, a innym razem, to udział w akcji ewakuacji mieszkańców lubelskiego osiedla w związku z zagrożeniem niewybuchem. Inną formą zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności są akcje krwiodawstwa. Od początku działalności żołnierze 2 LBOT regularnie organizują zbiórki krwi na rzecz osób chorych i potrzebujących. W 2024 roku oddali w sumie ok. 400 litrów tego cennego płynu.
Ponadto Terytorialsi uczestniczyli w ćwiczeniach z zakresu zarządzania kryzysowego organizowanych przez układ pozamilitarny. Wzięli również udział w dwóch edycjach projektu edukacyjnego „Edukacja z wojskiem” organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach którego przeprowadzili lekcje z wojskowości, bezpieczeństwa i obrony cywilnej w ponad 130 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w naszym województwie.
Działamy w największych operacjach wojskowych
Siły i środki 2 LBOT w ubiegłym roku zaangażowane były w dwie kluczowe operacje wojskowe w naszym kraju. Od momentu wybuchu kryzysu migracyjnego na polsko - białoruskiej granicy każdego dnia żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej u boku funkcjonariuszy Straży Granicznej pełnią służbę w strefie przygranicznej, co stanowi istotne wzmocnienie odporności mieszkańców tych terenów na zagrożenie o charakterze hybrydowym.
Z kolei od 23 września 2024 roku 2 LBOT przystąpiła do operacji „Feniks", której celem jest długofalowe wsparcie w odbudowie infrastruktury na terenach powodziowych oraz łagodzenie skutków kataklizmu dla mieszkańców. W pierwszym etapie zadaniem Terytorialsów było umacnianie i podnoszenie wałów przeciwpowodziowych w najbardziej zagrożonych miejscowościach. Następnie, zaraz po przejściu niszczycielskiej wody, żołnierze WOT rozpoczęli działania mające na celu wsparcie mieszkańców w usuwaniu skutków powodzi – głównie porządkowanie domostw, ulic i budynków użyteczności publicznej.
„Przodujący Pododdział WOT”
Działania i zaangażowanie żołnierzy 2 LBOT zostało wielokrotnie zauważone i docenione przez społeczeństwo. Ważnym wydarzeniem dla żołnierzy 2 LBOT było przyznanie przez dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej prestiżowego tytułu „Przodujący Pododdział WOT” dla 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej za poprzedni roku kalendarzowy. Było to pierwsze w historii Wojsk Obrony Terytorialnej nadanie tego tytułu dla pododdziału.
Misją piątego rodzaju Sił Zbrojnych jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Swoim wyszkoleniem i zaangażowaniem każdego dnia Terytorialsi pokazują, że wzorowo wywiązują się z postawionych im zadań, zgodnie ze swoją dewizą - „Zawsze gotowi i zawsze blisko”.
MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Teatralny Dzień Dziecka w ZDK
- Potrącenie 14-letniej cyklistki
- XVIII Zamojska Noc Muzeów
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu
- ZUS: Dni Osób z Niepełnosprawnościami
- Innowacyjne rozwiązania w Zamościu. Rozpoczyna się realizacja projektu GROW
- Kino Konesera w maju
- Świętuj z klasą Dzień Dziecka w kinie
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Wypadek z udziałem karetki (7)
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (242)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (5)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (6)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74
dodano: 16.04.2026Ustalamy dokładne przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj przed południem na DK 74. W wyniku zderzenia Mercedesa i Mana ranne zostały trzy osoby. Najciężej poszkodowany 38 - letni pasażer Mana został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do jednego z lubelskich szpitali. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Zobacz materiałUdzielił pomocy kobiecie w wypadku
dodano: 22.04.202619 kwietnia 2026r., st. kpt. Tomasz Stempel – dowódca zmiany w JRG Zamość w czasie wolnym od służby, udzielił kwalifikowanej pomocy przedmedycznej kobiecie w wypadku drogowym.
Zobacz materiałZaproś swoją mamę na "Wieczór w Wiedniu"
dodano: 13.04.2026Zapraszamy na wyjątkowy koncert „Wieczór w Wiedniu”, przygotowany z myślą o wszystkich Mamach i ich bliskich. Tego wieczoru przeniesiemy się do muzycznego serca Europy – do Wiednia, miasta walca, opery i niepowtarzalnego uroku.
Zobacz materiałZatrzymany 42-latek za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem
dodano: 04.05.2026Kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności grozi 42-latkowi, który usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna zaatakował 61-latka, a następnie spowodował pożar. Niestety mężczyzna nie przeżył. Do zdarzenia doszło w jednym z domów na terenie Biłgoraja. Decyzją sądu 42-latek został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)