ZUS podsumowuje: renty wdowie po miesiącu
dodano: 11.08.2025Do końca lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił wypłaty tzw. rent wdowich dla niemal 36 tys. seniorek i seniorów z województwa lubelskiego. W sierpniu podwyższonej wypłaty może spodziewać się jeszcze więcej osób.
Renta wdowia pozwala łączyć wypłatę dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury lub renty) i renty rodzinnej po zmarłym mężu lub żonie. Wybrane świadczenie przysługuje w całości, a drugie w 15 procentach.
Proces przyznawania i wypłat renty wdowiej jest zautomatyzowany w maksymalnym zakresie, czyli wszędzie, gdzie pozwalają na to przepisy i dostępność danych w systemach oraz pod warunkiem, że wniosek klienta jest kompletny. – W wielu przypadkach trzeba było jednak sięgać do danych i dokumentów osób, które zmarły wiele lat temu. Sprawna obsługa tego programu to więc przede wszystkim zasługa wysiłku i zaangażowania pracowników ZUS – podkreśla prezes Zakładu, Zbigniew Derdziuk.
Z dotychczas rozpatrzonych spraw wynika, że 9 na 10 wnioskodawców dostaje prawo do renty wdowiej. – Zadbaliśmy o to, by klienci już przed złożeniem wniosku wiedzieli, czy mogą otrzymać rentę wdowią. Przy starcie projektu uruchomiliśmy ankietę, która bada uprawnienia, i kalkulator, w którym można policzyć wysokość połączonych świadczeń – przypomina wiceprezes ZUS ds. IT Sławomir Wasielewski.
Zainteresowanie w woj. lubelskim
Do ZUS wpłynęło prawie 56 tysięcy wniosków o renty wdowie od mieszkańców województwa lubelskiego. Do końca lipca Zakład uruchomił wypłaty podwyższonych świadczeń dla prawie 36 tysięcy seniorów.
Suma dodatkowych wypłat wyniosła w ciągu miesiąca 12 mln złotych. To kwota, która odpowiada 15 procentom drugiego świadczenia. – Dzięki nowemu rozwiązaniu wypłaty z ZUS dla wdów i wdowców wzrosły średnio o około 350 złotych miesięcznie – dodaje prezes ZUS.
Świadczenia w statystykach
Po rentę wdowią zgłaszały się do ZUS głównie kobiety. Tylko co ósmy z wnioskodawców to wdowiec. Najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku 81-90 lat (około 30 proc. wnioskodawców). Około trzy na cztery osoby spośród zainteresowanych rentą wdowią mają od 71 do 90 lat. Najstarsza wnioskodawczyni skończyła 106 lat.
Wdowy częściej wybierały wypłatę całości renty rodzinnej po zmarłym mężu i część własnego świadczenia. Wdowcy odwrotnie: częściej decydowali się na całość własnego świadczenia i część renty rodzinnej po zmarłej żonie. Wynika to z tego, że zazwyczaj emerytury i renty mężczyzn są wyższe z racji dłuższej pracy i wyższych zarobków.
Kiedy wypłaty?
Do większości seniorów renta wdowia trafiła już w ubiegłym miesiącu. ZUS uruchamia wypłatę, gdy tylko rozpatrzy wniosek. Jeśli zgłoszenie wpłynęło do końca lipca, to wypłata będzie przysługiwać z wyrównaniem od lipca. Osoba, która złoży wniosek w sierpniu lub później, otrzyma wypłatę od miesiąca złożenia wniosku. Docelowo renta wdowia będzie trafiała do klientów ZUS w stałych terminach płatności ich dotychczasowych świadczeń, czyli do 1, 6, 10, 15, 20 lub 25 dnia miesiąca.
Część uprawnionych dostanie rentę wdowią z dwóch instytucji, np. jedno świadczenie wypłaci ZUS, a drugie KRUS. W taki przypadku decyzję o przyznaniu renty wdowiej wyśle instytucja, która będzie wypłacała świadczenie w 15 procentach. Druga poinformuje, że nadal będzie płacić dotychczasowe świadczenie w wysokości 100 proc. ZUS wypłaci rentę wdowią po zakończeniu postępowania z drugą instytucją. Takie renty wdowie Zakład będzie przekazywał docelowo do 6 dnia każdego miesiąca.
Kilka warunków
Z łączenia wypłaty dwóch świadczeń korzystają wdowy, które mają co najmniej 60 lat i wdowcy w wieku co najmniej 65 lat. Dodatkowo w dniu śmierci męża kobieta musiała mieć ukończone 55 lat, a mężczyzna w dniu śmierci żony – co najmniej 60 lat. Do dnia śmierci małżonka wnioskodawca musiał pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej.
Połączona wypłata świadczeń może wynosić maksymalnie trzykrotność minimalnej emerytury (obecnie 5636,73 zł brutto). Prawo do renty wdowiej wygasa, gdy wdowa/wdowiec zawrze nowe małżeństwo.
Odmowy rzadkie
Większość spraw kończy się przyznaniem świadczenia. Najwięcej odmów wynika z tego, że senior pobiera już świadczenie wyższe niż ustawowy limit świadczeń połączonych w ramach renty wdowiej. Przyczyną co trzeciej negatywnej decyzji było to, że wdowa lub wdowiec mieli przyznane tylko jedno świadczenie, a żeby łączyć wypłaty, trzeba mieć prawo do dwóch. Co czwarta osoba otrzymała decyzję odmowną, bo owdowiała wcześniej niż pięć lat przed wiekiem emerytalnym. Znacznie rzadsze były odmowy np. z powodu wieku – najmłodsza z osób, która złożyła wniosek miała niecałe 22 lata.
Nie tylko ZUS
ZUS jest jedną z instytucji, które wypłacają połączone świadczenia. Najwięcej wniosków trafiło właśnie tu. Inne organy emerytalno-rentowe, które przyjmują wnioski o rentę wdowią, to: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Biuro Emerytalne Służby Więziennej, Wojskowe Biuro Emerytalne oraz Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (656)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
dodano: 25.06.2026Co łączy zabytkowe rowery, art déco, początki kina, Twierdzę Zamość i historię niedźwiedzicy Basi? Odpowiedź kryje się w roku 1926 – roku powołania Muzeum Zamojskiego.
Zobacz materiałZaproszenie na spotkanie autorskie i wernisaż wystawy Danuty Agnieszki Kurczewicz
dodano: 10.06.2026Już 19 czerwca o godz. 16:00 w Książnica Zamojska odbędzie się spotkanie autorskie oraz wernisaż wystawy Danuty Agnieszki Kurczewicz pt. „Spomiędzy słów namalowane”.
Zobacz materiałLato w kinie
dodano: 23.06.2026Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na Lato w kinie. W wakacje (29.06-31.08.2026), od poniedziałku do piątku, na wszystkie seanse rozpoczynające się przed godziną 15:00, obowiązują bilety w promocyjnej cenie 20 zł. Na widzów czekają głośne premiery oraz fantastyczne propozycje filmowe dla dzieci i młodzieży. Nie zabraknie emocji, przygód i doskonałej rozrywki na dużym ekranie.
Zobacz materiałMuzeum Zamojskie po raz czwarty włącza się w Europejskie Dni Archeologii
dodano: 08.06.2026Muzeum Zamojskie w Zamościu po raz czwarty uczestniczy w Europejskich Dniach Archeologii – ogólnoeuropejskiej inicjatywie popularyzującej dziedzictwo archeologiczne oraz wiedzę o przeszłości. Tegoroczna edycja wydarzenia, organizowanego w Polsce pod auspicjami Narodowego Instytutu Dziedzictwa, będzie okazją do spotkań wokół skarbu ze Śniatycz – wyjątkowego odkrycia archeologicznego ostatnich miesięcy, które niedawno wzbogaciło zbiory Muzeum Zamojskiego.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)