Talibski komendant zatrzymany przez Polaków
dodano: 22.02.2011Jeden z głównych komendantów talibskich działających w dystrykcie Andar, dowódca lokalnej grupy rebelianckiej oraz prawdopodobny zamachowiec-samobójca zostali zatrzymani przez żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie. Zatrzymany Sana Mohammad jest groźnym terrorystą znajdującym się na liście JPEL (Joint Prioritized Effects List) - szczególnie poszukiwanych przez ISAF rebeliantów.
Nocną operację przeprowadzono 17 lutego w jednej z wiosek we wschodniej części prowincji Ghazni, gdzie na podstawie precyzyjnych informacji Służby Kontrwywiadu Wojskowego określono miejsce pobytu groźnego komendanta Talibów. Operację przeprowadzili żołnierze wojsk specjalnych i Afgańskich Sił Bezpieczeństwa przy wsparciu amerykańskich śmigłowców. Żołnierze zostali przetransportowani w okolice wioski, w której ukrywał się terrorysta i w trudnych warunkach terenowych (obfity śnieg) otoczyli wskazane miejsce. W tym czasie śmigłowce AH-64 Apache ubezpieczały operację z powietrza. Istniało zagrożenie, że kryjówka talibskiego komendanta może być silnie broniona przez rebeliantów. Jednak po zabezpieczeniu terenu polscy i afgańscy „specjalsi” szybko opanowali wskazane budynki. Podczas przeszukania aresztowano zaskoczonego komendanta rebeliantów oraz dwóch innych mężczyzn podejrzewanych o działania terrorystyczne. Pozostali dwaj zatrzymani to dowódca jednej z lokalnych grup rebelianckich oraz zamachowiec-samobójca.
Zatrzymany terrorysta w świetle danych zebranych przez sekcje rozpoznania Polskich Sił Zadaniowych należał do ścisłego kierownictwa rebeliantów w dystrykcie Andar. Podejrzewany jest o produkcję i podkładanie improwizowanych ładunków wybuchowych na drogach kilku dystryktów oraz liczne ataki na żołnierzy ISAF.
Z pozyskanych informacji wynika, że zatrzymany aktywnie zajmował się również werbowaniem rebeliantów poza granicami Afganistanu. Był tam również po to, aby prowadzenia ataków samobójczych na terenie Afganistanu. Sana Mohammad prowadząc werbunek do organizacji, zbierał również fundusze i kierował akcjami propagandowymi, których celem było wzmocnienie efektu działań terrorystów. Przypuszcza się, że jeden z aresztowanych z komendantem mężczyzn, był przygotowywany do wykonania ataku samobójczego.
Skuteczna akcja, w wyniku której zatrzymano groźnego terrorystę, to sukces wszystkich komponentów biorących udział w nocnej operacji: polskich i afgańskich żołnierzy sił specjalnych, kontrwywiadu wojskowego i amerykańskiego wsparcia powietrznego. Polscy żołnierze prowadząc wspólną akcję podkreślają również bardzo profesjonalny udział w operacji żołnierzy Afgańskich Sił Specjalnych.
Operacja z 17 lutego to kolejny cios wymierzony w przywódców grup terrorystycznych na terenie prowincji Ghazni. W styczniu wyeliminowano kilku groźnych Talibów w dystrykcie Gelan i Moqur, obecnie aresztowano Sana Mohammada - terrorystę poszukiwanego listą JPEL. To kolejny cios zadany rebeliantom, tym razem w dystrykcie Andar. Wyeliminowanie przywódcy siatki terrorystycznej, która planowała m.in.: zamachy samobójcze i kolejne ataki za pomocą improwizowanych ładunków wybuchowych bez wątpienia zwiększy stopień bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców prowincji Ghazni.
kpt. Dariusz Kudlewski
Szef Sekcji informacyjno – prasowej
Polskie Siły Zadaniowe „White Eagle”
Aktualności
więcej-
Zmiana w przepisach - obowiązkowa jazda w kasku
- Piesza Pielgrzymka Zamojsko-Lubaczowska na Jasną Górę
- Kolejna duża inwestycja na os. Św. Piątka. Teraz czas na przebudowę ulicy Mokrej
- KAS zlikwidowała grupę przestępczą która przemycała papierosy z Białorusi. 7 osób zatrzymanych
- ZUS stawia na rozwój aplikacji mobilnych
- Fontanna na Rynku Wodnym nie działa. Ktoś czymś zapchał dysze
- Kucyki na gigancie
- 2050 fałszywych dokumentów
Komentowane Aktualności
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Ostatnie pożegnanie śp. Adama Kutyły (1)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (169)
- Zderzenie Audi i Mini na rondzie o winie zdecyduje sąd (3)
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (431)
- Motocyklista hamował i uderzył w renault (1)
- Miała 2 promile, skasowała BMW 19-latka (1)
- 75-latek wjechał fiatem w latarnię (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Śledczy przejęli 33 palety nielegalnych papierosów. Wspólna akcja Straży Granicznej i Policji
dodano: 22.05.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej (NOSG) oraz policjanci zwalczający przestępczość ekonomiczną ze śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, ujawnili proceder związany z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi na dużą skalę. Postępowanie dotyczy przestępstw akcyzowych, które naraziły Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Sprawcom grozi wieloletnie więzienie oraz wysokie kary finansowe.
Zobacz materiałWypadek 13-latka na hulajnodze elektrycznej
dodano: 27.05.2026Do wypadku drogowego z udziałem hulajnogi elektrycznej doszło wczoraj w Tyszowcach. 13-letni kierujący jednośladem siedząc na głośniku muzycznym, który przewoził na hulajnodze, w pewnym momencie stracił panowanie nad kierownicą, uderzył przednim kołem w krawężnik i upadł na jezdnię. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Apelujemy o ostrożność!
Zobacz materiałUkradł rower bo nie chciał chodzić na piechotę
dodano: 05.05.2026Tarnogrodzcy policjanci odzyskali skradziony rower o wartości 2 000 złotych. 32 – latek, który dopuścił się kradzieży tłumaczył policjantom, że jego rower jest zepsuty a on nie chce chodzić na piechotę. Poszkodowana mieszkanka Tarnogrodu odzyskała swoją własność, a 32 – latek odpowie za kradzież. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Zobacz materiał„Badamy nie tylko Mamy”- zaproszenie na akcję edukacyjną
dodano: 20.05.2026Celem akcji jest zwiększenie świadomości dziewcząt, młodych mam, seniorek oraz wszystkich kobiet na temat znaczenia regularnych badań profilaktycznych, szczególnie w kierunku chorób nowotworowych, takich jak rak piersi. Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na pełne wyleczenie.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)