Osiem lat w służbie regionu – lubelscy Terytorialsi podsumowali rok 2025
dodano: 12.01.2026Miniony rok 2025 był dla 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej czasem intensywnych działań realizowanych na wielu kierunkach – od szkoleń wojskowych, przez realne działania kryzysowe, po wsparcie lokalnych społeczności. Upłynął pod znakiem systematycznego podnoszenia kompetencji żołnierzy, zacieśniania współpracy z wojskami operacyjnymi, służbami mundurowymi oraz instytucjami partnerskimi w województwie lubelskim.
Rozwój potencjału osobowego i stabilny wzrost brygady
W 2025 roku działalność brygady skoncentrowana była zarówno na budowie potencjału osobowego, jak i kontynuacji rozwoju formacji w stałym rejonie odpowiedzialności – na terenie województwa lubelskiego. Obecnie 2 LBOT liczy ponad 3200 żołnierzy, a służba w jej szeregach niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców regionu. Tylko w minionym roku brygada przeprowadziła 9 szkoleń podstawowych i wyrównawczych, w ramach, których przeszkolono ponad 750 ochotników z Lubelszczyzny.
Intensywne szkolenia i rozwój specjalistycznych kompetencji
Rok 2025 był kolejnym okresem wytężonej działalności szkoleniowej. Żołnierze 2 LBOT doskonalili swoje umiejętności podczas weekendowych szkoleń rotacyjnych, szkoleń zintegrowanych na poligonach oraz licznych kursów specjalistycznych. Wśród nich znalazły się m.in. szkolenia z zakresu hipotermii, obsługi systemu WARMATE, kursy dla pilotów dronów, szkolenia SERE B, techniki linowe oraz szkolenia górskie. Szczególny nacisk położono także na przygotowanie do reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Istotnym elementem działalności szkoleniowej była współpraca z innymi służbami mundurowymi i instytucjami ratowniczymi. Żołnierze 2 LBOT odbyli wiele szkoleń wspólnie m.in. z Policją, Strażą Graniczną, Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. W Lublinie, we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym nr 4, zrealizowano również pilotażowe, niezwykle istotne szkolenie „Szpital-25”, którego celem było doskonalenie współdziałania wojska i służby zdrowia w sytuacjach masowych zdarzeń kryzysowych.
Oprócz ćwiczeń, żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT w 2025 roku sprawdzili się także w realnych działaniach kryzysowych – m.in. wiosną, na terenie gminy Kraśnik, Terytorialsi uczestniczyli w usuwaniu skutków nawałnicy, prowadząc prace porządkowe oraz udrażniając koryto rzeki, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
Ćwiczenia wojskowe najwyższej rangi
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych w 2025 roku był udział żołnierzy 2 LBOT w ćwiczeniu „Ognista Burza-25”, realizowanym w ramach federacji ćwiczeń pod kryptonimem „Żelazny Obrońca-25”. Było to pierwsze tej skali szkolenie z udziałem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, stanowiące ważny sprawdzian zdolności bojowych, poziomu wyszkolenia oraz współdziałania z innymi rodzajami sił zbrojnych.
Udział w kluczowych operacjach wojskowych
Siły i środki 2 LBOT były również zaangażowane w kluczowe operacje wojskowe realizowane na terenie kraju. Od momentu wybuchu kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy, każdego dnia żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ramię w ramię z funkcjonariuszami Straży Granicznej, pełnią służbę w strefie przygranicznej. Ich obecność stanowi istotne wzmocnienie odporności mieszkańców tych terenów na zagrożenia o charakterze hybrydowym.
W pierwszych miesiącach 2025 roku żołnierze brygady działali na terenach popowodziowych w ramach operacji „Feniks”. W trakcie całej operacji odpowiadali m.in. za zabezpieczenie ewakuacji ludności, umacnianie wałów przeciwpowodziowych, oświetlanie rejonów działań w warunkach nocnych, wypompowywanie wody z zalanych obszarów i obiektów oraz przewóz i dystrybucję wody pitnej. Z kolei od 21 października 2025 roku, w ramach operacji „Horyzont”, żołnierze 2 LBOT realizują wsparcie dla Policji prowadzącej operację „Tor”, koncentrując się na patrolowaniu i kontroli infrastruktury kolejowej oraz ochronie obiektów o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.
„wGotowości” – wzmacnianie odporności społecznej
W odpowiedzi na współczesne wyzwania w sferze bezpieczeństwa narodowego, żołnierze 2 LBOT aktywnie włączyli się w realizację programu „wGotowości”, uruchomionego przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego. Program ten obejmuje powszechne, dobrowolne szkolenia obronne dla obywateli, których celem jest wzmacnianie odporności społecznej poprzez praktyczną edukację w zakresie reagowania na różnego rodzaju zagrożenia. W 2025 roku lubelscy Terytorialsi przeprowadzili łącznie 11 takich szkoleń.
Misja - krwiodawstwo
Nieodłącznym elementem zaangażowania lubelskich Terytorialsów na rzecz lokalnej społeczności były także akcje honorowego krwiodawstwa. Za swoją działalność zostali oni szczególnie docenieni, otrzymując najważniejsze wyróżnienie WOT – statuetkę „Terytorialna Kropla Bohaterów” oraz tytuł najbardziej zaangażowanej brygady w całej formacji. Od początku działalności oddali 3719 litrów krwi, osiągając najwyższy wynik spośród wszystkich brygad WOT w kraju.
Podsumowując miniony rok, 2025 był dla 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej czasem intensywnej pracy, rozwoju i odpowiedzialnej służby. Zaangażowanie żołnierzy na rzecz bezpieczeństwa regionu oraz wsparcia mieszkańców województwa lubelskiego było wielokrotnie zauważane i doceniane przez społeczeństwo, potwierdzając ważną rolę Terytorialsów w systemie obronnym państwa.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
DAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
- Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz
- Inwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
- To będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
- Nielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
- Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
- Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (226)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (6)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (4)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Oszustwo przy sprzedaży aparatu słuchowego z wykorzystaniem kodu blik
dodano: 21.04.202662 – letni mieszkaniec Parczewa stracił blisko 15 tysięcy złotych chcąc sprzedać na portalu ogłoszeniowym aparat słuchowy. Potencjalny kupiec wysłał mu link mający na celu finalizacje transakcji, który przekierował 62 – latka do bankowości elektronicznej. Tam zgodnie z poleceniami telefonicznymi odbierając zapłatę musiał stworzyć historię przelewów za pomocą kodów blik. Gdy podał ostatni kod rozmowa nagle została zakończona. Chwilę później mężczyzna zdał sobie sprawę, że został oszukany, a z jego konta zniknęło prawie 15tysięcy.
Zobacz materiałCzas na roczne rozliczenie składki zdrowotnej
dodano: 22.04.2026Do 20 maja spora część przedsiębiorców powinna rozliczyć składkę zdrowotną za ubiegły rok. Jeżeli powstała niedopłata, trzeba uregulować ją w tym samym terminie. A jeśli jest nadpłata – przedsiębiorca otrzyma z ZUS zwrot. Roczne rozliczenie składki obowiązuje przedsiębiorców, którzy w 2025 roku opłacali podatek liniowy, według skali lub ryczałtem ewidencjonowanym. Bilans składki zdrowotnej pozwala ustalić jej ostateczną wysokość na podstawie przychodu lub dochodu z ubiegłego roku. Na stronie internetowej zus.pl jest kalkulator, który pomaga wyliczyć roczną składkę.
Zobacz materiałPoradnik dla rodziców od ZUS
dodano: 30.04.2026Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował poradnik dla rodziców i opiekunów dzieci. Wyjaśnia zasady ubezpieczeń i świadczeń. Pokazuje krok po kroku, jak skorzystać z przysługujących praw.
Zobacz materiałBezpieczny Senior. MCPR zaprasza na bezpłatne warsztaty
dodano: 05.05.2026Warto się zgłosić, warto wziąć udział. To naprawdę bardzo potrzebne i można nauczyć się wielu ważnych rzeczy – tak o projekcie „Bezpieczny Senior” mówi Grażyna Smyk z Zamościa, jedna z uczestniczek zeszłorocznej edycji. Kolejne spotkanie dla seniorów, organizowane przez Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu już wkrótce.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)