Elektroniczny trening strzelecki lubelskich Terytorialsów
dodano: 14.01.2026Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej mają za sobą pierwszy elektroniczny trening strzelecki z wykorzystaniem systemu szkoleniowego Smart Target. To nowoczesna forma szkolenia, wykorzystująca systemy elektroniczne i informatyczne do nauki, doskonalenia oraz obiektywnej oceny umiejętności strzeleckich. Jego głównym celem jest zwiększenie skuteczności szkolenia, poprawa bezpieczeństwa oraz precyzyjna analiza wyników.
System Smart Target z powodzeniem znajduje zastosowanie w wojsku jako uzupełnienie klasycznych metod treningowych. Opiera się na elektronicznych celach wyposażonych w czujniki akustyczne, optyczne lub laserowe, które zastępują tradycyjne tarcze papierowe. Każdy strzał jest rejestrowany w czasie rzeczywistym, a wyniki natychmiast wyświetlane są na monitorach instruktora oraz szkolonych żołnierzy. Umożliwia to szybkie wskazanie błędów, bieżącą korektę techniki strzelania oraz efektywniejszy proces nauki. Istotnym atutem systemu jest możliwość tworzenia realistycznych scenariuszy szkoleniowych, takich jak cele pojawiające się i znikające, cele ruchome, ograniczony czas reakcji czy strzelanie sytuacyjne i taktyczne. Dodatkowo wszystkie dane z treningu są archiwizowane, co pozwala śledzić postępy poszczególnych żołnierzy, porównywać wyniki w czasie oraz obiektywnie oceniać poziom wyszkolenia.
„Laserowa strzelnica” Smart Target umożliwia realistyczne odwzorowanie warunków pola walki bez konieczności użycia ostrej amunicji, a także pozwala prowadzić szkolenie niezależnie od dostępności obiektów szkoleniowych czy warunków atmosferycznych.
W Wojskach Obrony Terytorialnej tego typu systemy stanowią istotne uzupełnienie klasycznego szkolenia strzeleckiego, łącząc praktykę z nowoczesną technologią. Pozwalają szkolić większą liczbę żołnierzy w krótszym czasie, podnoszą skuteczność ogniową oraz lepiej przygotowują do wykonywania zadań operacyjnych.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej konsekwentnie inwestuje w rozwój kompetencji swoich żołnierzy, łącząc tradycyjne metody szkolenia z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Jeśli chcesz uczestniczyć w ciekawych szkoleniach z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu zgłoś się do terytorialnej służby wojskowej. 2 Lubelska Brygada OT w 2026 roku przygotowała 6 terminów szkoleń dla nowych ochotników. Osoby zainteresowane pierwsze kroki powinny kierować do Wojskowych Centrów Rekrutacji – w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej lub Zamościu. Można również zgłosić się do rekrutera 2 LBOT ze swojego powiatu – kontakty dostępne są na stronie rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
„Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (636)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (59)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Kucyki na gigancie
dodano: 30.05.2026Nietypowe zgłoszenie odebrał nad ranem dyżurny biłgorajskiej komendy. Po drodze wojewódzkiej nr 835 miały sobie spacerować dwa kucyki. Policjanci schwytali konie i ustalili ich właściciela. Przypominamy! Właściciel zwierzęcia jest zobowiązany do jego zabezpieczenia w taki sposób, aby nie stwarzało ono zagrożenia dla siebie lub ludzi.
Zobacz materiałProgram 51 Zamojskiego Lata Teatralnego
dodano: 01.06.2026Przedstawiamy program 51 Zamojskiego Lata Teatralnego, które w tym roku potrwa od 19 czerwca do 4 lipca 2026:
Zobacz materiałZaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
dodano: 22.06.2026Zapraszamy Państwa na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi - Święto Sportu Powiatu Zamojskiego organizowane przy wsparciu finansowym Powiatu Zamojskiego, które odbędą się w niedzielę (28.06) o godz. 11:00 na obiektach sportowych Gminy Adamów - stadion sportowy w Jacni. www.facebook.com/powzam
Zobacz materiałZaproszenie na wernisaż wystawy jubileuszowej „Wpisane w czas. 100 Lat Muzeum Zamojskiego"
dodano: 11.06.2026Muzeum Zamojskie w Zamościu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy jubileuszowej „Wpisane w czas”, przygotowanej z okazji 100-lecia działalności instytucji.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)