16 psów w złych warunkach bytowych. 52-letni małżonkowie odpowiedzą za znęcanie nad zwierzętami
dodano: 30.01.2026Dzielnicowy z gminy Mircze ustalił, że na jednej z posesji przetrzymywane są psy w bardzo złych warunkach bytowych. Na miejscu okazało się, że czworonogów jest 16. Psy były skrajnie zaniedbane, wygłodzone, przywiązane na łańcuchach przy prowizorycznych schronieniach, z blach, desek i pustaków. Zwierzęta trafiły pod opiekę fundacji działającej na rzecz ochrony zwierząt. 52-letni małżonkowie, którzy byli właścicielami psów odpowiedzą przed sądem za znęcanie się nad zwierzętami. Apelujemy, aby informować o przypadkach zwierząt utrzymywanych w niewłaściwych warunkach podczas mrozów, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Do zdarzenia doszło na terenie gminy Mircze. Dzielnicowy ustalił, że na terenie jednej z posesji właściciel przetrzymuje psy w złych warunkach bytowych. Jak się okazało na miejscu było łącznie 16 piesków. Większość zwierząt była przywiązana na łańcuchach przy prowizorycznych schronieniach. Niektóre psy chodziły luzem po nieogrodzonej posesji. Schronienia dla psów były wykonane z różnych starych arkuszy, blach, płyt eternitowych, szyby samochodowej, desek, pustaków, które były oparte o ściany budynków, drzewa lub maszyny rolnicze. Uwiązane na łańcuchach psy nie miały przy schronieniach wody ani pożywienia. Łańcuchy były zbyt krótkie, poskręcane lub oplątane o elementy maszyn rolniczych.
Policjanci powiadomili o tym zdarzeniu Urząd Gminy w Mirczu oraz lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii stwierdził, że zwierzęta są skrajnie zaniedbane, a ich warunki bytowania są bardzo złe. Na miejsce przyjechali wolontariusze fundacji działającej na rzecz ochrony zwierząt. Wolontariusze zabrali wszystkie pieski i zaopiekowali się nimi.
52-letni małżonkowie, którzy są właścicielami psów odpowiedzą przed sądem za znęcanie się nad zwierzętami.
W związku z niskimi temperaturami policjanci przypominają, że opiekunowie zwierząt są odpowiedzialni za zapewnienie im odpowiednich warunków, które uchronią zwierzęta przed wyziębieniem.
Pamiętajmy, że buda psa powinna być dobrze ocieplona, uszczelniona, odizolowana od podłoża i osłonięta od wiatru. Należy wyścielić ją w środku słomą, a nie kocami, które nabierają wilgoci, co stwarza jeszcze gorsze warunki dla pupilów. Pamiętajmy o ciepłym, wysokoenergetycznym posiłku i o dostępie do niezamarzniętej wody. Jeśli mamy możliwość na czas dużych mrozów zapewnijmy naszym pupilom legowisko w garażu czy innym pomieszczeniu gospodarczym. Zapewnijmy również psu możliwość swobodnego ruchu. Brak ruchu to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu. W okresie silnych mrozów należy zapewnić mu większą dawkę aktywności. Przypominamy, że zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.
Przygotowanie odpowiednich warunków bytowych, umożliwiających zwierzętom przetrwanie mrozów, jest obowiązkiem każdego właściciela i opiekuna, taki obowiązek nakłada na nas Ustawa o Ochronie Zwierząt:
- Art. 6 ust. 2. ,,Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
- wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu”.
- Art. 9 ust. 1. ,,Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody”.
Apelujemy, aby o wszystkich przypadkach zwierząt utrzymywanych w niewłaściwych warunkach podczas mrozów, powiadamiać odpowiednie służby. Zgłoszenie potencjalnego zagrożenia jest również możliwe za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub Zielonej Strefy – jest to miejsce gdzie znajdziesz informacje odnośnie adresów email do jednostek Policji za pośrednictwem których możesz przekazać nam swoje spostrzeżenia. W sprawach pilnych należy dzwonić pod numer alarmowy 112.
aspirant sztabowy Edyta Krystkowiak
Aktualności
więcej-
Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
- XXVII Zamojskie Dni Folkloru
- Zaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
- Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (628)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (58)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Kolejna duża inwestycja na os. Św. Piątka. Teraz czas na przebudowę ulicy Mokrej
dodano: 30.05.2026Przetarg na inwestycję przy ul. Orlej zostanie niebawem rozstrzygnięty, a Miasto Zamość ogłosiło właśnie kolejny na przebudowę następnej ulicy na os. Św. Piątka. Warte ponad milion złotych zadanie zostanie zrealizowane na ulicy Mokrej.
Zobacz materiałLato w kinie
dodano: 23.06.2026Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na Lato w kinie. W wakacje (29.06-31.08.2026), od poniedziałku do piątku, na wszystkie seanse rozpoczynające się przed godziną 15:00, obowiązują bilety w promocyjnej cenie 20 zł. Na widzów czekają głośne premiery oraz fantastyczne propozycje filmowe dla dzieci i młodzieży. Nie zabraknie emocji, przygód i doskonałej rozrywki na dużym ekranie.
Zobacz materiałOPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
dodano: 22.06.2026Nowoczesne technologie wkraczają do Oddziałów Przygotowania Wojskowego!
Zobacz materiałBędzie Pani zadowolona! - komedia o romansach i remontach
dodano: 15.06.2026Teatr Rawa BĘDZIE PANI ZADOWOLONA! komedia o romansach i remontach 4 października 2026 o godz. 17:00 na scenie ZDK w Zamościu Świetna obsada, wartka akcja i komizm sytuacyjny, które rozbawią Was do łez! Genialna komedia omyłek na podstawie farsy Donalda Churchilla: The Decorator.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)