„Orlęta Lwowskie - Polegli, byśmy mogli żyć wolni”
dodano: 19.03.2026Promocja publikacji „Orlęta Lwowskie - Polegli, byśmy mogli żyć wolni” wydanej w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Literacko – Historycznego dla Młodzieży burs i internatów.
W auli Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu odbyło sie uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego - Historycznego dla Burs i Internatów pt. „Orlęta Lwowskie - Polegli, byśmy mogli żyć wolni”. Celem konkursu było zachęcanie do zdobywania i pogłębiania wiedzy na temat historii Orląt Lwowskich, kultywowanie wartości i postaw reprezentowanych przez Orlęta Lwowskie, popularyzacja wśród młodzieży wiedzy historycznej, uświadamianie, że znajomość historii pozwala lepiej zrozumieć współczesny świat. Połączenie edukacji historycznej o Orlętach Lwowskich z wydaniem książki o nich ma bardzo konkretny, praktyczny cel – nie chodzi tylko o przekaz wiedzy, ale o jej utrwalenie i upowszechnienie w atrakcyjnej formie. Wydanie książki pozwala nie tylko utrwalić wyniki i najlepsze prace uczestników, ale także upowszechnić wiedzę historyczną w atrakcyjnej i trwałej formie. Publikacja staje się trwałym świadectwem zaangażowania młodzieży, ich talentu oraz wysiłku włożonego w poznawanie historii Orląt Lwowskich, a jednocześnie inspiruje kolejne pokolenia do dalszego zgłębiania przeszłości.
Wydanie książki było możliwe dzięki zaangażowaniu i wsparciu współrealizatorów, którzy finansowo przyczynili się do realizacji projektu poświęconego pamięci młodych obrońców Lwowa. Dzięki środkom przekazanym przez partnerów możliwe było opracowanie, redakcja i druk publikacji. Współrealizatorzy umożliwili realizację projektu na wyższym poziomie jakościowym, przyczynili się do promocji inicjatywy i jej odbioru społecznego, wsparli działania edukacyjne skierowane do młodzieży, pomogli w budowaniu pamięci historycznej i kształtowaniu świadomości obywatelskiej. Za pomoc i wsparcie w realizacji wydania publikacji Pan Dyrektor Bursy Waldemar Leszczyński złożył serdeczne podziękowania wszystkim współorganizatorom oraz partnerom projektu, których zaangażowanie i wkład finansowy umożliwiły powstanie niniejszej książki.
Gościem wydarzenia był laureat pierwszego miejsca w kategorii wiersz, który zaprezentował swój zwycięski utwór, umożliwiając publiczności bezpośrednie obcowanie z efektami swojej pracy oraz wrażliwością artystyczną. Reprezentował Internat Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Zwierzyńcu.
Promocja książki to również szczególny moment wręczenia nagród uczestnikom konkursu – okazja do uhonorowania ich pracy, talentu i zaangażowania w odkrywanie oraz upamiętnianie historii. Oprócz nagród rzeczowych, uczestnicy konkursu otrzymali egzemplarz publikacji oraz pamiątkowy kubek.
Podczas uroczystości Pan Dyrektor Waldemar Leszczyński został uhonorowany medalem 100-lecia Kuratorium Oświaty w Lublinie za wybitny wkład w rozwój oświaty w regionie. Medal wręczył Zastępca Dyrektora Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie Pan Tadeusz Sałamacha.
Bardzo miłym akcentem było złożenie na ręce Pana Dyrektora przez Panią Urszulę Pakułę w imieniu Wójta Gminy Komarów Pani Wiesławy Sieńkowskiej, podziękowań za wieloletnią współpracę, zaangażowanie w rozpowszechnianie lokalnej wiedzy historycznej, związanej z bitwą pod Komarowem z 31 sierpnia 1920 r.
Dziewiąta publikacja książki pt. „Orlęta Lwowskie – Polegli, byśmy mogli żyć wolni” stanowi kontynuację działań podejmowanych w ramach edukacji historycznej w bursie. Dyrekcja, pracownicy oraz wychowankowie aktywnie angażują się w szerzenie wiedzy historycznej.
Podejmowane inicjatywy mają na celu nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również kształtowanie postaw patriotycznych, rozwijanie świadomości historycznej oraz budowanie szacunku dla przeszłości.
Podsumowaniem tych działań jest artykuł, który ukaże się w kwietniowym miesięczniku „Dyrektor Szkoły”, prezentując dorobek bursy w zakresie edukacji historycznej oraz zaangażowanie całej społeczności w pielęgnowanie wiedzy patriotycznej.
Historia Polski pełna jest przykładów niezwykłej odwagi i poświęcenia. Jednym z najbardziej poruszających rozdziałów są losy Orląt Lwowskich. Ich historia powraca dziś w książce „Orlęta Lwowskie - Polegli, byśmy mogli żyć wolni”, która przypomina o wydarzeniach związanych z walką o Lwów podczas Obrony Lwowa 1918–1920. Publikacja przybliża dramatyczne losy młodych ludzi – często uczniów i studentów – którzy w listopadzie 1918 roku chwycili za broń, by bronić swojego miasta i rodzącej się niepodległej Polski.
Konkurs ogłoszono w 2025 roku. Wśród nadesłanych prac znalazły się wiersze, opowiadania i komiks. Wszystkie nadesłane prace zostały opublikowane w publikacji, która jest efektem pracy młodych autorów, pasjonatów historii oraz wszystkich tych, którym bliska jest idea pielęgnowania narodowej pamięci. Książka „Orlęta Lwowskie - Polegli, byśmy mogli żyć wolni” to nie tylko zapis historycznych faktów, ale przede wszystkim świadectwo pamięci i hołdu oddanego tym, którzy oddali życie za ojczyznę. Publikacja ma na celu inspirowanie kolejnych pokoleń do poznawania historii oraz budowania postaw patriotycznych opartych na szacunku, odpowiedzialności i świadomości narodowej tożsamości. Książka oprócz prac nadesłanych na konkurs zawiera także rys historyczny, opis wspomnień, słowo dyrektora szkoły noszącej imię Orląt Lwowskich, a także prace młodzieży przesłane na konkurs „Ocalić od zapomnienia – Bitwa pod Komarowem 1920” i fotografie autorów wspomnień.
Premiera książki stanowi ważny element działań edukacyjnych i kulturalnych, które przypominają o znaczeniu wydarzeń z przeszłości w kształtowaniu współczesnego społeczeństwa. To także dowód na to, że historia Orląt Lwowskich wciąż żyje w świadomości młodych ludzi i znajduje odzwierciedlenie w ich twórczości.
Tekst: Małgorzata Kitka
Aktualności
więcej-
Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
- XXVII Zamojskie Dni Folkloru
- Zaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
- Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (624)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (58)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Koncert fortepianowy w Muzeum Zamojskim – muzyka, która łączy
dodano: 27.05.2026Już 30 maja 2026 roku o godz. 17:00 Muzeum Zamojskie w Zamościu stanie się przestrzenią wyjątkowego spotkania muzyki, sztuki i integracji społecznej. W niezwykłej scenerii Sali Sakralnej, inspirowanej wystawą „Salvador Dalí. Boska Komedia”, odbędzie się koncert fortepianowy.
Zobacz materiałKAS odzyskała blisko 10 mln zł podatku
dodano: 10.06.2026• Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) skontrolowała prawidłowość naliczania i odprowadzenia podatku w spółkach dokonujących wypłat za granicę. • Kontrole wykazały nieprawidłowości w rozliczaniu podatku pobranego od wypłaconych odsetek i dywidend. • Po kontrolach do budżetu państwa wpłynęło blisko 10 mln zł zaległego podatku wraz z odsetkami.
Zobacz materiałOszustwo „na pracownika banku”. 38-latka straciła blisko 800 000 złotych!
dodano: 08.06.202638-letnia mieszkanka powiatu tomaszowskiego padła ofiarą oszustów podszywających się pod pracowników banku. Kobieta uwierzyła, że jej dane są zagrożone i na ich podstawie rzekomi przestępcy mieli zaciągnąć kredyty. Oszuści nakłonili 38-latkę do wzięcia 5 kredytów gotówkowych w różnych bankach i przekazanie gotówki w umówionych miejscach nieznajomym. Proces ten miał spowodować utratę zdolności kredytowej i uniemożliwienie zaciągania kolejnych przez przestępców. W efekcie kobieta straciła blisko 800 000 zł.
Zobacz materiałKino Konesera w czerwcu
dodano: 10.06.2026Zamojska Akademia Kultury oraz Klub Filmowy „Senso” serdecznie zapraszają na spotkania filmowe z cyklu Kino Konesera. W czerwcu na ekranie OBCY (11.06.2026 godz. 18:30 ) – ekranizacja powieści Alberta Camusa, w reżyserii François Ozona, to aktualna opowieść o poszukiwaniu sensu w świecie, w którym wszelki sens został zagubiony. 25 czerwca 2026 godz. 18:30 OJCZYZNA - długo wyczekiwany film laureata Oscara®, Pawła Pawlikowskiego („Ida”). W swoim najnowszym dziele, reżyser podejmuje tematy tożsamości, winy, rodziny i miłości na tle chaosu i moralnego zagubienia powojennej Europy. Projekcja filmów odbędzie się w sali kinowej Zamojskiej Akademii Kultury, II piętro, wejście od ul. Akademickiej 8 i ul. Pereca (winda).
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)