Kolejne seniorki ofiarami oszustw metodą „na lekarza”
dodano: 23.03.2026Ostrzegamy przed oszustami, którzy podając się za lekarzy próbują wyłudzić od seniorów pieniądze. W weekend na Lubelszczyźnie doszło do dwóch takich oszustw. Zmanipulowane seniorki, by ratować rzekomo zagrożone życie swoich bliskich przekazały bezpośrednio oszustom swoje oszczędności. Łącznie straciły blisko 300 000 złotych. Apelujemy o wzmożoną czujność w kontaktach z nieznajomymi.
Schemat działania przestępców wykorzystujących metodę „na lekarza” jest zawsze bardzo podobny. Oszuści wymyślają legendę i dzwonią do starszych osób. Podają się za dyrektorów szpitali czy lekarzy, bądź za członków rodziny i w rozmowie telefonicznej opowiadają o ciężko chorej osobie najbliższej – synu, córce lub siostrze. Przestępcy żądają dużych sum, często też wypytują o posiadane pieniądze czy kosztowności, które mają sfinansować przeprowadzenie pilnej operacji albo zakup drogich lekarstw.
Tą metodą wczoraj zostały oszukane dwie seniorki z Lubelszczyzny i straciły łącznie blisko 300 tysięcy złotych. Starsze kobiety najpierw odebrały telefon i rozmawiały z osobą podającą się za lekarza. Podczas rozmowy zostały zmanipulowane i uwierzyły w legendę o ciężko chorej córce i siostrze, na których leczenie potrzebne są pieniądze. W efekcie seniorki przygotowały wszystkie swoje oszczędności i przekazały oszustom, którzy przyszli bezpośrednio do ich mieszkań.
Przypominamy, że tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed oszustami. Apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi, którzy dzwoniąc podają się za lekarzy, dyrektorów szpitali, członków rodziny czy też za policjantów. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy bądź innych wartościowych rzeczy, jak najszybciej skontaktujmy się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, czy rzeczywiście osoba ta zwracała się do nas z prośbą i uchroni nas przed oszustwem.
podkomisarz Kamil Karbowniczek
Aktualności
więcej-
DAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
- Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz
- Inwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
- To będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
- Nielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
- Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
- Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (223)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (5)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (4)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Dwa samochody i prawie 1,3 tys. paczek papierosów zajęła lubelska KAS
dodano: 16.04.2026• Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli blisko 1,3 tys. paczek papierosów przemycanych z Ukrainy do Polski. • Sprawcy wykroczeń stracili też pojazdy. • Przemyty zostały wykryte w Oddziale Celnym w Hrebennem.
Zobacz materiał15. edycja kursu SONDA za nami
dodano: 14.04.2026W koszarach w Lublinie dobiegła końca 15. edycja kursu podoficerskiego SONDA, realizowana w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szkolenie ukończyło 13 najlepszych żołnierzy, którzy przeszli wymagające szkolenie. W przyszłości obejmą oni stanowiska dowódców sekcji lekkiej piechoty - podstawowego elementu bojowego Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz materiałOd 1 maja staż po nowemu też u prywatnych pracodawców. ZUS wydał ponad milion zaświadczeń
dodano: 30.04.2026Od 1 maja również u pracodawców prywatnych można zwiększyć staż pracy np. o okresy zatrudnienia na zleceniu czy prowadzenia własnej działalności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już pracownikom ponad milion zaświadczeń, które umożliwiają im przeliczenie stażu.
Zobacz materiałZatrzymany 33-latek poszukiwany 8 listami gończymi, Europejskim Nakazem Aresztowania i czerwoną notą Interpolu
dodano: 22.04.2026Chełmscy kryminalni wspólnie z "Łowcami Głów" z KWP w Lublinie zatrzymali 33-latka poszukiwanego ośmioma listami gończymi, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu. Mężczyzna, który na koncie ma szereg przestępstw przeciwko mieniu od kilku lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, a teraz wpadł w ręce policjantów na terenie powiatu zamojskiego. Najbliższe 6 lat spędzi w zakładzie karnym. Dzisiaj został doprowadzony do jednostki penitencjarnej.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)