Odmowa wszczęcia śledztwa w sprawie mobbingu w lubelskiej Policji.
dodano: 21.05.2011Odmowa wszczęcia śledztwa w sprawie mobbingu w lubelskiej Policji. Komunikat Prokuratury Okręgowej w Radomiu z dnia 19.05 2011r.
Prokuratura Okręgowa w Radomiu po zapoznaniu się z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z dnia 10 marca 2011r złożonym przez Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, polegającym na stosowaniu mobbingu wobec funkcjonariuszy Policji przez kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Lublinie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie uznając, iż jest brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu /art.17 par.1 pkt 1 kpk/. Prokurator uznał, że zawiadomienie o przestępstwie nie zostało poparte konkretnymi argumentami i nie wskazywało na konkretne okoliczności mogące uzasadniać w stopniu dostatecznym popełnienie przestępstwa. Zawiadomienie to zostało skierowane w oparciu o anonimowe pismo określone jako list otwarty lubelskich policjantów oskarżający kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Lublinie o mobbing opublikowany na portalach internetowych Gazety w Lublinie, Kuriera Lubelskiego oraz Dziennika Wschodniego. Anonim ten zawierał jednak tylko ogólnikowe stwierdzenie o „mobbingu”, podnosił niezadowolenie policjantów z podejmowanych przez przełożonych decyzji personalnych, jak również trudne i uciążliwe warunki pracy. Prokuratura jest organem powołanym z mocy ustawy do ścigania przestępstw i tylko w tym zakresie może podejmować działania mające na celu ustalenie w pierwszej kolejności czy w związku z konkretnym zawiadomieniem lub powziętą z urzędu informacją istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Dopiero w takiej sytuacji dopuszczalne jest wszczęcie śledztwa i procesowe wyjaśnienie okoliczności popełnienia danego czynu. Tymczasem z przekazanych do Prokuratury Okręgowej w Radomiu w dniu 19 kwietnia 2011r , w toku postępowania sprawdzającego, dokumentów wewnętrznych postępowań dotyczących funkcjonariuszy Policji nie wynikało, by wobec tych osób dopuszczono się przestępstwa. Sam fakt niezadowolenia z podejmowanych wobec nich decyzji kadrowych czy też decyzji dotyczących rodzaju i miejsca wykonywanej pracy w żaden sposób nie wskazuje na uporczywe naruszanie wobec nich praw pracowniczych a tym bardziej mobbingu. Z korespondencji Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, oraz jego przesłuchania w charakterze składającego zawiadomienie o przestępstwie, jak również załączonych materiałów – w tym także zapisów audycji telewizyjnych – nie wynika w żaden sposób, by istniało podejrzenie popełnienia jakichkolwiek przestępstw opisanych w kodeksie karnym czy też w innych ustawach. Prokurator w postanowieniu odmawiającym wszczęcie śledztwa podniósł również że wypowiedzi anonimowych policjantów w programach telewizyjnych były ogólnikowe, zaś poza ogólnymi pretensjami uczestnicy programu nie byli w stanie wyartykułować konkretnych zarzutów pod adresem kierownictwa lubelskiej Policji. W mediach na temat sprawy wypowiadał się również były przewodniczący ZW NSZZ Policjantów, który potwierdzając werbalnie istnienie mobbingu nie potwierdził tego jednak żadnymi konkretami.
Aktualności
więcej-
Stopnie alarmowe CHARLIE, BRAVO i BRAVO-CRP obowiązują do 31 sierpnia 2026 r.
- Wypadek 13-latka na hulajnodze elektrycznej
- Koncert fortepianowy w Muzeum Zamojskim – muzyka, która łączy
- Produkcja filmowa przy udziale Muzeum Zamojskiego w Zamościu
- Wakacje z wojskiem 3
- Nieszczęśliwy wypadek 41-latka na hulajnodze elektrycznej
- Coraz więcej drzew w Zamościu. Przybyły klony, brzozy, wiśnie i jabłonie
- Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Sprinterskim Biegu na Orientację
Komentowane Aktualności
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (155)
- Zderzenie Audi i Mini na rondzie o winie zdecyduje sąd (2)
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (431)
- Motocyklista hamował i uderzył w renault (1)
- Miała 2 promile, skasowała BMW 19-latka (1)
- 75-latek wjechał fiatem w latarnię (1)
- Otwarte spotkanie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Waldemara Żurka z mieszkańcami w Zamościu (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Kino przyjazne sensorycznie
dodano: 14.05.2026Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiałZatrzymaliśmy 43-latka poszukiwanego listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania!
dodano: 14.05.2026Tomaszowscy kryminalni wspólnie z pogranicznikami zatrzymali dziś rano 43-letniego poszukiwanego listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania. Mężczyzna w przeszłości, będąc pod działaniem alkoholu, spowodował wypadek drogowy. Osoba pokrzywdzona w tym zdarzeniu doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Poszukiwany od kilku lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości poza granicami kraju. Został już doprowadzony do zakładu karnego, gdzie spędzi zasądzoną karę 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.
Zobacz materiałTango dla starszej młodzieży
dodano: 13.05.2026Zamojski Dom Kultury zaprasza starszą młodzież – solo i w parach 28 maja i 11 czerwca 2026 r. do Zamojskiej Akademii Kultury, II piętro Wytwórnia Kultury
Zobacz materiałZbiórka elektroodpadów w Zamościu
dodano: 13.05.2026Już od 15 do 25 maja 2026 roku mieszkańcy Zamościa będą mogli wziąć udział w miejskiej zbiórce elektrycznych śmieci.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)