zamosc.tv

Biszcza

dodano: 03.08.2015

Ta wciąż mało znana letniskowa gmina, położona nad Tanwią, na skraju Puszczy Solskiej, jako trzecia zaprezentowała się w tegorocznej akcji i plebiscycie „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego". W czwartek, 30 lipca była gospodarzem sześciogodzinnego programu Radia Lublin, a w piątek, 31 lipca napisał o niej w magazynowym wydaniu Kurier Lubelski. Promocyjny materiał filmowy z Biszczy można też oglądać na antenie Telewizji Lublin.

Perły Turystyczne Regionu Lubelskiego to akcja promująca miasta i gminy naszego regionu atrakcyjne dla turystów, połączona z plebiscytem lubelskich mediów. Akcję i plebiscyt organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przy współpracy Radia Lublin, Kuriera Lubelskiego oraz Telewizji Lublin.
Biszcza, położona w południowo-zachodniej części regionu, pośród sosnowych lasów Puszczy Solskiej, słynie z czystego naturalnego środowiska i klimatu. W minionych latach odkryto tu bogate zasoby solankowych wód mineralnych, porównywalnych z wodami Buska Zdroju, Iwonicza czy też Ciechocinka, a gmina stara się o status uzdrowiska. Nie wykluczone, że w najbliższych latach będzie to trzecia, po Nałęczowie i Krasnobrodzie uzdrowiskowa gmina regionu, specjalizująca się w leczeniu m.in. schorzeń reumatologicznych, neurologicznych oraz chorób dróg oddechowych. 
Obecnie największym turystycznym magnesem Biszczy jest duży zalew (44 ha) w miejscowości Żary, na rzece Łazownej. Nad zalewem działa dobrze urządzone kąpielisko z parkiem wodnym i wypożyczalnią sprzętu pływającego. Nad brzegiem urządzono ścieżkę spacerowo-rowerową oraz ścieżkę dydaktyczna przybliżającą środowisko wodnej i nadwodnej flory i fauny. 
Rzeka Łazowna wpada na terenie gminy - we wsi Wólka Biska - do Tanwi. Ta główna rzeka Roztocza jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych w regionie szlaków kajakowych. Kajaki wypożyczają, ale tez i organizują spływy pensjonaty i gospodarstwa gościnne położone w północnej części gminy, m.in. w Biszczy - Żarach i Wólce Biskiej. Także tam oraz w innych letniskowych wsiach (np. Budziarze, Suszki) gospodarze udostępniają turystom rowery, bo gmina Biszcza, podobnie jak inne w powiecie biłgorajskim, jest znakomitym obszarem dla rowerowych wycieczek. W powiecie wyznakowano ok. 20 szlaków rowerowych, w tym szlak im. Józefa Złotkiewicza (zielony, 27 km), prowadzący z Biłgoraja do Tarnogrodu przez Wólkę Biską i Biszczę.
Wypoczynkiem w gminie Biszcza będą zachwyceni zarówno aktywni turyści, jak i amatorzy wiejskich klimatów i smaków. Gmina ta słynie z upraw gryki i pszczelich pasiek. Szczególnie popularną potrawą są tu gryczane pierogi biłgorajskie, a wśród miodów można spróbować odznaczających się dość oryginalnym smakiem i barwą miodów gryczanych, spadziowych, albo np. wrzosowych.
Wiejski, agroturystyczny wizerunek gminy Biszcza wcale nie musi być przaśny, bo działają tu już ekosiedliska, oparte na zdrowym stylu życia, które serwują wytworzona na miejscu zdrową żywność, a do funkcjonowania wykorzystują zieloną energię. Gmina należy do regionalnych liderów, bo zdecydowana większość gospodarstw (ponad 90 proc.) ma przyłącza wodociągowe i sanitarne, a wiele z nich (60 proc.) wykorzystuje też energie solarną do podgrzewania wody.
 

Oceń news:
Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Podpis / Pseudonim

Treść komentarza

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.