W tym roku zniszczyliśmy już blisko 200 ton wyrobów tytoniowych
dodano: 05.10.2015Jedną z form postępowania z zatrzymanymi przez Służbę Celną towarami jest ich zniszczenie. Podyktowane jest to przede wszystkim ochroną rynku oraz dobrem konsumentów.
Zniszczenie towarów to obok sprzedaży oraz nieodpłatnego przekazania jedna z form postępowania z towarami zatrzymanymi przez Służbę Celną. Dzieje się tak przede wszystkim z zajętymi przez celników farmaceutykami, kosmetykami, środkami ochrony roślin, alkoholem i papierosami. Używanie bowiem towarów pochodzących z nielegalnych źródeł i często niewiadomego składu niesie ze sobą zagrożenie zdrowia a nawet życia konsumentów. Obok wymienionych wcześniej produktów Służba Celna niszczy także towary podrabiane, takie jak płyty CD czy zegarki, nielegalnie działające automaty czy przerobione na potrzeby przemytu elementy konstrukcyjne pojazdów. Zniszczenie towarów zajętych przez Służbę Celną odbywa się zawsze po wcześniejszym orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz skarbu państwa.
Od początku 2015 r. Wydział Likwidacji Towarów Izby Celnej w Białej Podlaskiej już kilkanaście razy dokonywał zniszczenia towarów. Towarem wiodącym były oczywiście wyroby tytoniowe. Do utylizacji trafiło blisko 200 ton papierosów i tytoniu – to mniej więcej tyle, ile mieści się w 24 załadowanych po brzegi ciężarówkach.
W tym roku na zlecenie bialskich celników wyspecjalizowane firmy zniszczyły też blisko 2 tony przerobionych butli i zbiorników paliwa. W ciągu trzech kwartałów 2015 r. do punktu zlewnego kilku lokalnych oczyszczalni ścieków trafiło ponad 8,8 tys. litrów alkoholu, a do spalarni tony odpadów powstałych w skutek niszczenia ok. 420 kg leków, anabolików czy suplementów diety. Jedna z firm z terenu województwa lubelskiego dokonała likwidacji 1,5 tony środków ochrony roślin, ponad 1,8 tys. sztuk kosmetyków oraz kilku nielegalnie działających automatów do gier. Z kolei przedsiębiorstwo z województwa podkarpackiego pomogło w niszczeniu ponad 12,5 tys. pirackich płyt kompaktowych, 30 kg okładek na podróbki, a także blisko 100 zegarków.
Magazyny Izby Celnej w Białej Podlaskiej to wciąż skarbnice różnorodności, do których codziennie trafiają kolejne zatrzymane przez celników nielegalne, a często i niebezpieczne towary. Zatem końca niszczenia nie widać – przynajmniej na razie.
Rzecznik prasowy
podkom. Marzena Siemieniuk
Aktualności
więcej-
Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu!
- Warsztaty dla młodzieży – Noc Świętojańska 2026
- Pielgrzymka chorych i osób z niepełnosprawnościami do Krasnobrodu
- Śledczy przejęli 33 palety nielegalnych papierosów. Wspólna akcja Straży Granicznej i Policji
- Wizyta w ośrodku zakończyła się aresztem
- Miasto kupiło szkole nowiutkie samochody. Uczniowie mówią o nich: W pełni wypasione
- Nadal przybywa pracujących emerytów, choć wolniej
- 7. Motocyklowy Rajd Weterana - żołnierze odwiedzili groby poległych uczestników misji
Komentowane Aktualności
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Otwarte spotkanie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Waldemara Żurka z mieszkańcami w Zamościu (6)
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (423)
- Konferencja ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Waldemara Żurka (8)
- Były wójt Ulhówka z kolejnym wyrokiem (1)
- Nie dla masztu 5G (4)
- 41-letni motocyklista stracił panowanie i wjechał do rowu (1)
- 1500 zł mandatu i 12 punktów karnych za nieprawidłowy manewr (2)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Żeby jeździło się gładko. Trwają prace przy studzienkach kanalizacyjnych
dodano: 27.04.2026Jeśli trzeba podnieść, podniosą. Gdy należy obniżyć, obniżą. Pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu wzięli się za studzienki kanalizacyjne na ulicach miasta.
Zobacz materiałPoradnik dla rodziców od ZUS
dodano: 30.04.2026Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował poradnik dla rodziców i opiekunów dzieci. Wyjaśnia zasady ubezpieczeń i świadczeń. Pokazuje krok po kroku, jak skorzystać z przysługujących praw.
Zobacz materiałZatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
dodano: 05.05.2026Hrubieszowscy policjanci zatrzymali 20 i 24 latka z gminy Horodło, którzy odpowiedzą za pobicie i wpływanie groźbą na świadka. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego.
Zobacz materiałNielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
dodano: 07.05.2026• Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Działów Realizacji w Białej Podlaskiej i Zamościu zabezpieczyli nielegalne wyroby tytoniowe – papierosy i e-papierosy, które nie posiadały wymaganych znaków akcyzy. • Nielegalny towar został wykryty podczas kontroli przesyłek kurierskich oraz pojazdów ciężarowych.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)